7 Հոկտեմբեր 2020 - 07:59 AMT
Հունաստանը հետ է կանչել Ադրբեջանում իր դեսպանին ադրբեջանական կողմի հայտարարությունից հետո, իբրև Հունաստանն իր տարածքում հանդուրժում է ահաբեկիչների։ Reuters-ի փոխանցմամբ՝ հունական կողմը նման պնդումներն ամբողջությամբ անհիմն ու վիրավորական է որակել։
Ըստ Հունաստանի ԱԳՆ-ի՝ խիստ բողոք է ներկայացվել նաև Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանին, իսկ Ադրբեջանում Հունաստանի դեսպանը հետ է կանչվել Աթենք՝ խորհրդակցությունների:
Ադրբեջանը հայտարարել էր, որ հունական կառավարությունը հանդուրժողականություն է դրսևորում ԼՂ բախումներում Ադրբեջանի նկատմամբ հունական տարածքից կազմակերպվող ահաբեկչական գործողությունների, զինյալ-ահաբեկիչների հավաքագրման փորձերի և կիբերհարձակումների նկատմամբ։

Греция отозвала своего посла в Азербайджане после «необоснованного и оскорбительного» заявления Баку о том, что Греция якобы «терпит» террористов на своей территории.
Министерство иностранных дел Греции заявило, что подало ноту протеста послу Азербайджана в Греции. Посол Греции в Азербайджане был отозван в Афины для консультаций, говорится в сообщении Reuters.
Азербайджан обвинял Афины в том, что те не постовствуют сбору добровольцев для начавшейся войны в Карабахе. При этом, Азербайджан использует наемников из Сирии и Ливии, которые даже публикуют видео на азербайджанских военных объектах и кадры занятия армянских позиций и ударов армянской артиллерии.