13 Հոկտեմբեր 2020 - 16:54 AMT
Իտալական Leonardo ընկերությունը նախատեսում է M-346 Fighter Attack առաջին ինքնաթիռները հանձնել միջազգային պատվիրատուին, որը, ամենայն հավանականությամբ, լինելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմ Ադրբեջանը։
2020-ի փետրվարին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի Իտալիա այցի ընթացքում իտալական Leonardo ընկերության հետ ստորագրվել էր M-346 ուսումնամարտական ինքնաթիռներ գնելու մասին փաստաթուղթ։
Լրագրող Քրիսթիան Թրիբերթը, որը հայտնաբերել էր Գյանջայում կայանված թուրքական F-16-երը, բախվել էր ադրբեջանցիների փորձերին՝ ապացուցելու, որ լուսանկարում իտալական կործանիչներն են։ Սակայն սկզբից նա հերքել էր պնդումները լուսանկարների վերլուծությամբ, իսկ ավելի ուշ Leonardo ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է նրան, որ ինքնաթիռները դեռ չեն մատակարարվել ու չեն մատակարարվի 2021-ի ընթացքում։
Լուսանկարում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովն է՝ M-346 ուսումնամարտական ինքնաթիռի ղեկին
Ադրբեջանը պատրաստվում է գնել ուսումնամարզական M-346 ինքնաթիռի գրոհային տարբերակը։ Ըստ արտադրող ընկերության ավիացիոն բաժնի ղեկավար Լուչիո Վալերիո Չոֆիի՝ գրոհիչը պահպանել է ուսումնամարզական տարբերակի բոլոր բնութագրերը, իսկ նոր բաղադրիչներով, այդ թվում՝ ռադարով և ընդունող-հաղորդող սարքերով դարձել է դիպուկ և էֆեկտիվ թեթև մարտական գրոհիչ ինքնաթիռ։ Գրոհիչ ինքնաթիռները նախատեսված են նաև հակառակորդի տարածքում ցամաքային կոնկրետ թիրախների խոցման համար։
Կասկածից դուրս է, որ ստանալու դեպքում Ադրբեջանն իտալական այս ինքնաթիռները կիրառելու է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական օբյեկտների դեմ, այլև հենց այնտեղ ապրող բնակիչների։
Սեպտեմբերի 27-ից՝ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազի առաջին օրից, ամեն օր ադրբեջանական հրետանին և ավիացիան թիրախավորում են Արցախի խաղաղ բնակավայրերը՝ կիրառելով արգելված կասետային զինամթերք։ Կա մոտ 3 տասնյակ սպանված խաղաղ բնակիչ։
Միայն Ստեփանակերտում մինչև 700 չպայթած կասետային ռումբ է հայտնաբերվել, դրանք վնասազերծվում են:
Այլ երկրներից գնված ավիացիոն, հրթիռահրետանային միջոցներով կիրառվող կասետային զինամթերքներն արգելված է ոչ միայն հումանիտար իրավունքով, այլև միջազգային կոնվենցիայով։ Կասետային զինամթերքի կիրառման տարբերակներից մեկն օդային հարվածն է։
Հյուսիսատլանտյան դաշինքի անդամ Իտալիան այս ինքնաթիռների վաճառքով ավելի է ուժեղացնելու Ադրբեջանի բանակը, որի ռազմական հանցագործությունների զոհն են դառնում անմեղ և խաղաղ մարդիկ։ ՆԱՏՕ-ի անդամ մեկ այլ երկիր՝ Կանադան արդեն դադարեցրել է զենքի վաճառքը Թուրքիային, քանի որ դրանք Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանցիները կիրառում են հայերի դեմ։ Խոսքը թուրքական Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի մասին է, որոնց մի քանի կարևոր բաղադրիչ արտադրվում է Կանադայում։

14 Октябрь 2020 - 14:05 AMT
В феврале 2020 года в ходе визита президента Азербайджана Ильхама Алиева в Италию с итальянской компанией Leonardo был подписан контракт о покупке учебно-боевых самолетов M-346.
Журналист Кристиан Триберт, обнаруживший турецкие F-16 в аэропорту в Гяндже, столкнулся с попытками азербайджанцев доказать, что на фото – итальянские истребители. Однако сначала он опроверг утверждения путем анализа фотографий, а позже представитель компании Leonardo сообщил ему, что самолеты еще не поставлялись и не будут поставляться в течение 2021 года.
Азербайджан собирается купить боевую версию учебно-тренировочного самолета M-346. По словам руководителя авиационного отдела компании-производителя Лучио Валерио Чофи, штурмовик сохранил все характеристики учебно-тренировочной версии, а с новыми компонентами, в том числе радаром и приемными-передающими устройствами, стал метким и эффективным легким боевым штурмовым самолетом. Штурмовые самолеты также предназначены для поражения конкретных наземных целей на территории противника.
Безо всяких сомнений, в случае если Азербайджан купит данные самолеты, они будут применены не только против военных объектов Нагорного Карабаха, но и против проживающих там жителей.
С 27 сентября, с первого дня войны, развязанной Азербайджаном в Карабахе, азербайджанская артиллерия и авиация ежедневно обстреливают мирные населенные пункты Арцаха, применяя запрещенные кассетные боеприпасы. Есть около трех десятков убитых мирных жителей.
Только в Степанакерте обнаружены до 700 неразорвавшихся кассетных бомб, которые в данный момент обезвреживаются.
Кассетные боеприпасы, применяемые авиационно-ракетно-артиллерийскими средствами, купленные у других стран, запрещены не только гуманитарным правом, но и международной конвенцией. Один из вариантов применения кассетных боеприпасов – воздушный удар.
Продажа членом лен Североатлантического альянса (НАТО) Италией этих самолетов еще больше усилит армию Азербайджана, жертвами военных преступлений которой становятся невинные и мирные люди. Другая страна, член НАТО Канада, уже прекратила продажу оружия Турции, поскольку азербайджанцы применяют это вооружение против армян в Нагорном Карабахе. Речь идет о турецких БПЛА Bayraktar, наиболее важные компоненты которых производятся в Канаде.