Իրանի Թավրիզ շրջանում ևս մեկ ադրբեջանական զինված ուժերին պատկանող իսրայելական արտադրության Harop անօդաչու թռչող սարքի մնացորդներ են հայտնաբերվել։ Այս մասին հայտնում է «Վոեննիյ Օբոզրևատել» տելեգրամյան ալիքը։
Հոկտեմբերի 13-ին Իրանում ևս մեկ մահապարտ անօդաչու թռչող սարք էր ընկել. այն, ըստ ԶԼՄ-ների՝ խոցվել էր հոկտեմբերի 13-ին Իրանի հետ սահմանին այդ երկրի ՀՕՊ ուժերի կողմից։
Ավելի վաղ ՀՀ-ն հետ է կանչել Իսրայելից իր դեսպանին խորհրդակցությունների համար՝ այդ երկրի կողմից Ադրբեջանին զենք վաճառելու պատճառով, որը հետագայում օգտագործվում է հայերի, այդ թվում Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ։
Արցախում Ադրբեջանի սանաձազերծած պատերազմի հետևանքով արկեր էին ընկել ու հրթիռային հարվածներ էին հասցվել նաև Իրանի հետ սահմանին։ Իրանի փոխոստիկանապետ Քասեմ Ռեզային հայտնել էր, որ Ադրբեջանական կողմը ներողություն է խնդրել Արցախում մարտական գործողությունների հեևանքով Իրանի տարածքում ընկած արկերի համար։ Հոկտեմբերի 1-ին Իրանի Խոդաֆարին գավառում ընկած ադրբեջանական արկից 6-ամյա երեխա էր վիրավորվել։

14 Октябрь 2020 - 15:01 AMT
На территории Ирана 13 октября упал уже второй азербайджанский ударный БПЛА IAI Harop израильского производства. Об этом сообщает Телеграм-канал «Военный обозреватель».
Отмечается, что беспилотник-камикадзе разбился в районе иранского Тебриза.
«Для самого Израиля данные инциденты чреваты попаданием чувствительных технологий в руки злейшего врага», – отмечает источник.
Первый израильский IAI Harop на территории Ирана упал утром 13 октября. Он был сбит на границе с Ираном ПВО этой страны. Обломки упали на территории ИРИ, боевая часть дрона не взорвалась.
Авторитетная международная правозащитная организация Amnesty International 6 октября подтвердила, что столица Нагорного Карабаха Степанакерт подверглась бомбардировке кассетными бомбами израильского производства. Международным правом эти бомбы запрещены. В одном только Степанакерте найдены около 700 неразорвавшихся кассетных бомб израильского и турецкого производства.