19 Փետրվար 2009 - 12:31 AMT
Հայաստանի կառավարությունը «Զանգեզուրի պղնձա-մոլիբդենային գործարանին» 10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկ է տրամադրելու
«10 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկը կօգնի իրականացնելու «Զանգեզուրի պղնձա-մոլիբդենային գործարանի» Զարգացման ծրագրի երկրորդ փուլը»,- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Զանգեզուրի պղնձա-մոլիբդենային գործարանի» տնօրեն (ԶՊՄԳ) Մաքսիմ Հակոբյանը: Նրա խոսքով, 4 տարի առաջ, երբ գործարանը սեփականացվել էր, Հայաստանի կառավարության հետ ստորագրվել էր ոլորտի զարգացման մասին համաձայնագիր, մշակվել էր երկու փուլից բաղկացած «Զանգեզուրի պղնձա-մոլիբդենային գործարանի» Զարգացման ծրագիրը: Ասուլիսի ընթացքում Հակոբյանը ասաց, որ առաջին փուլն ուղղված էր գործարանի հզորության ավելացմանը 50%-ով, 400 աշխատանքային տեղերի ստեղծմանը, սկսվեցին շինարարական աշխատանքներ, ձեռք բերվեցին սարքավորումներ, որոնց գումարի վճարն արդեն կատարվել է 80%-ով: Մաքսիմ Հակոբյանը հաղորդեց, որ չորս տարվա ընթացքում ԶՊԳՄ-ի մեջ ներդրվել է մոտ 330 մլն ԱՄՆ դոլար, եւ որպեսզի շինարարական աշխատանքներն ավարտվեն, անհրաժեշտ է եւս 40-50 մլն դոլար:
«Ստացված գումարը կնպաստի արտադրության ավելացմանը` մոլիբդենի` 35%-ով, պղնձի` 75%-ով, աշխատանքային տեղերի ավելացմանը մինչեւ 10 000 մարդ,- ասել է նա եւ ավելացրել,- ներկայումս գործարանի բանվորների աշխատավարձը կազմում է $700` ի համեմատ 2004թ. վճարվող $230-ին»:
Զանգեզուրի պղնձա-մոլիբդենային գործարանը, որը գտնվում է գրեթե հայ-իրանական սահմանին, 2004թ. սեփականացվեց $132 մլն.-ով: ԶՊՄԳ սեփականատերերը միանգամից չորս ընկերություններ են: Գործարանի բաժնետոմսերի 60% պատկանում է Cronimet գերմանական ընկերությանը: Բաժնետոմսերի 15% «Մաքուր երկաթի գործարանին» է պատկանում (ԶՊՄԳ արտադրության հիմնական ներքին գնորդ), 12,5%-ական ունեն «Armenian molybdenium production» ՓԲԸ-ն եւ «Zangezur mining» ԲԲԸ-ն: 2004թ. Cronimet վճարեց $45 մլն, իսկ մնացած $87 մլն վճարվեցին 2005թ. ընթացքում:

19 Февраль 2009 - 12:31 AMT
«Государственный кредит в размере $10 млн. поможет реализовать второй этап Программы развития «Зангезурского медно-молибденового комбината»,- заявил на пресс-конференции в Ереване директор “Зангезурского медно-молибденового комбината” (ЗММК) Максим Акопян. По его словам, 4 года назад, когда завод был приватизирован, с правительством Армении было подписано соглашение о развитии сферы, разработана Программа развития “Зангезурского медно-молибденового комбината”, состоящая из двух этапов. В ходе конференции Акопян сказал, что первый этап был направлен на увеличение мощности завода на 50%, создание 400 рабочих мест, были начаты строительные работы, приобретено оборудование, оплата которого уже осуществлена на 80%. Максим Акопян сообщил, что в течение четырех лет в ЗММК было инвестировано порядка 330 млн. долларов, и чтобы завершить строительные работы необходимо еще 40-50 млн. долларов.
«Полученная сумма будет способствовать увеличению объемов производства молибдена на 35%, меди – на 75%, увеличению рабочих мест до 10 000 человек, – сказал он и добавил,- На сегодняшний день зарплата работников комбината составляет $700 по сравнению c $230 в 2004 году».
Зангезурский медно-молибденовый комбинат, который расположен почти на самой армяно-иранской границе, в 2004 году был приватизирован за $132 млн. Владельцами ЗММК являются сразу четыре компании. 60% акций комбината принадлежит немецкой компании Cronimet. Владельцем 15% акций является “Завод чистого железа” (основной внутренний покупатель продукции ЗММК), по 12,5% владеют ЗАО “Armenian molybdenum production” и OOO “Zаngezur mining”. Cronimet выплатил в 2004 году $45 млн., а остальные $87 млн. были выплачены в течение 2005 года.