16 Հոկտեմբեր 2020 - 10:19 AMT
ՌԴ Կասպից նավատորմի նավերը զորավարժություններ են սկսել Կասպից ծովում։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։ Նշվում է, որ զորավարժությունները մեկնարկել են ծովի կենտրոնական մասում՝ դեպի հյուսիս Ապշերոնի թերակղզուց, որտեղ Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքուն է գտնվում։
Զորավարժություններին մասնակցում է 6 նավ, 7 ինքնաթիռ և ավելի քան 400 զինծառայող։ Մասնավորապես, խոսքը «Կալիբրր» թևավոր հրթիռներ կրող 4 նավի մասին է՝ հրթիռակիր «Թաթարստան» և «Դաղստան» նավերի, ինչպես նաև փոքր հրթիռային «Ուգլիչ» և «Վելիկի Ուստյուգ» նավերի մասին, գրում է Kommersant-ը։
Զորավարժություններն անցնում են 2020-ի ամփոփիչ ստուգման շրջանակում։
«Անցկացվող միջոցառումները սպառնալիք չեն հանդիսանում և սահմանափակումներ չեն ենթադրում մերձկասպյան պետությունների տնտեսական գործունեության առումով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Корабли Каспийской флотилии РФ 16 октября начали учения в акватории Каспийского моря. Учения проходят в центральной части моря севернее полуострова Апшерон, где находится столица Азербайджана Баку.
В маневрах будут задействованы 6 кораблей, 7 самолетов и более 400 военнослужащих, пишет «Коммерсантъ».
В частности, речь идет о четырех носителях крылатых ракет «Калибр» – ракетных кораблях «Дагестан» и «Татарстан», а также малых ракетных кораблях «Углич» и «Великий Устюг». Эти корабли выполнят упражнения контрольных артиллерийских и ракетных стрельб в море по воздушным и морским целям.
Отмечается, что учения проводятся в рамках итоговой проверки за 2020 год. «Проводимые мероприятия в рамках контрольной проверки не несут какой-либо угрозы и не накладывают ограничений на ведение экономической деятельности прикаспийских государств»,- заявили в Минобороны РФ.