«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» շահույթով կաշխատի նույնիսկ համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի» պայմաններում»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ԶՊՄԿ-ի տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանը: Նրա խոսքերով, եթե մոլիբդենի ու պղնձի գները համաշխարհային շուկայում տատանվեն տոննայի դիմաց 8,5 եւ 3,5 հազար դոլարի մակարդակի վրա, ապա կոմբինատին կհաջողվի տարին փակել «ոչ մեծ շահույթով»:
Միեւնույն ժամանակ, նշել է նա, կոմբինատի եկամուտը կարող է նվազել 3-4 անգամ, եթե աճեն վառելիքի համաշխարհային գները: Զրույցի ժամանակ Հակոբյանը պարզաբանել է, որ եթե 2-3 ամիս առաջ կոմբինատը դիզելային վառելիքը գնում էր լիտրի դիմաց 215 դրամով, ապա այժմ այդ թիվը հասնում է լիտրի համար 410 դրամի: Ըստ տնօրենի, մոլիբդենի ու պղնձի գները շարունակում են անկում ապրել եւ միայն վերջին ամսում նվազել են` մոլիբդենը 3,76 անգամ, պղինձը` 3,3 անգամ:
Այնուամենայնիվ, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը» 4-րդն է երկրի 300 խոշորագույն հարկատուների ցուցակում: Կոմբինատի բյուջեից ամեն տարի խոշոր գումար է փոխանցվում սոցիալական ծրագրերի (մշակույթ, արվեստ, առողջապահություն) համար` 2007 թվականին այն կազմել է 4 մլրդ դրամ, իսկ 2008-ին` 1 մլրդ դրամ:

“Зангезурский медно-молибденовый комбинат” будет работать с прибылью, даже в условиях мирового финансового кризиса”, – заявил на пресс-конференции в Ереване директор ЗММК Максим Акопян. По его словам, если цены на молибден и медь на мировых рынках будут колебаться на уровне $8,5 тыс. и $3.5 тыс. за тонну, то комбинату удастся закрыть год с «небольшой прибылью».
Вместе с тем, заметил он, прибыль комбината может уменьшиться в 3-4 раза в результате повышения мировых цен на горючее. В ходе беседы Акопян пояснил, что если 2-3 месяца назад комбинат закупал дизельное горючее по 215 драмов за литр, то сейчас эта цифра достигает – 410 драмов за литр. По словам директора ЗММК, цены на молибден и медь продолжают падать, и только за последний месяц они снизились: молибден – в 3,76 раза, медь – в 3,3 раза.
Тем не менее, “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” является 4 в списке 300 самых крупных налогоплательщиков страны. Из бюджета комбината ежегодно отчисляется крупная сумма на социальные программы (культура , искусство, здравоохранение): в 2007 году она составила 4 млрд. драм, а в 2008 году – 1 млрд. драм.