20 Փետրվար 2009 - 10:40 AMT
«Բջնի» հանքային ջրերի գործարանի նոր սեփականատեր, Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավար, պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանը կոչ է արել հանրությանը «տուն-տունիկ չխաղալ» կառավարության հետ: Այդ մասին նա հայտարարել է մամլո ասուլիսում` մեկնաբանելով գործարանի գնման շուրջ բարձրացած աղմուկը: «Ես ձեռք եմ բերել գործարանը զգալի գումարով»,-հայտարարել է Ռուբեն Հայրապետյանը: Նրա խոսքերով, «Բջնի» հանքային ջրերի գործարանը եկամտաբեր բիզնես է: Նա տեղեկացրեց, որ երկուշաբթի տեղի կունենա «Բջնիի» հանձնման-ընդունման գործընթացը, որից հետո կսկսվի գործարանի գործարկման իրական աշխատանքը: Հայրապետյանը ենթադրել է, որ առաջին արտադրանքը կթողարկվի ընթացիկ ամսվա ավարտին, կամ եկող ամսվա սկզբին, եթե չնախատեսված հանգամանքներ չառաջանան:
Զրույցի ժամանակ Ռ.Հայրապետյանը հայտարարել է նաեւ, որ նա չի նախատեսում լուրջ կադրային փոփոխություններ. «Ով կցանկանա աշխատել ինձ հետ` կմնա, բազմամյա փորձ ունեցող մարդիկ շատ օգտակար են գործարանի արդյունավետ գործունեության համար»: «Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում աշխատատեղեր են կրճատվում, իսկ ես, հակառակը, գործարանը ձեռք եմ բերել, որպեսզի աշխատակիցներն իրենց աշխատանքը չկորցնեն»,- հայտարարել է հայ պատգամավորը:
Այն հարցին, թե հատկապես ինչու նա գնեց «Բջնի» հանքային ջրերի գործարանը, Հայրապետյանը պատասխանել է, որ լավ է ուսումնասիրել այս բիզնեսը եւ գտնում է, որ այն շահութաբեր է: «Մեկ տարուց ես կներկայացնեմ գործարանի գործունեության արդյունքները, այն ժամանակ էլ կտեսնենք, թե ինչ հնարավորություններ ունի գործարանը եւ ինչպես է նա կատարում իր պարտավորությունները կառավարության առջեւ»-ասել է նա:
«Բջնի» հանքային ջրերի գործարանը, որ պատկանում էր Սուքիասյանների ընտանիքի «ՍԻԼ» կոնցեռնին, փակվեց հարկային պարտավորությունների կատարման թերացման համար Վարչական դատարանի`ձեռնարկությունից 4 մլրդ դրամ գանձելու որոշման հիման վրա: Գործարանը բազմիցս հանվել է աճուրդի, սակայն ձեռք բերման հայտ չի ներկայացվել: «Բջնիի» վաճառքի վերջին աճուրդը տեղի է ունեցել 2009թ. փետրվարի 5-16: Աճուրդի ժամանակ այն գնելու միայն մեկ առաջարկ է եղել` 4 մլրդ 441 մլն 500 հազար դրամով:

Новый владелец завода минеральных вод «Бжни», глава Футбольной федерации Армении, депутат Рубен Айрапетян призвал общественность не играть в «игрушки» с правительством. Об этом он заявил на пресс-конференции, комментируя поднятую в связи с его новым приобретением шумиху. «Я приобрел завод «Бжни» у государства за вполне приличную сумму», – заявил Рубен Айрапетян. По его словам, завод минеральных вод «Бжни» – прибыльный бизнес. Он проинформировал, что в понедельник состоится процесс приема-сдачи «Бжни», после чего начнется реальная работа по запуску завода. Айрапетян выразил предположение, что первый выпуск продукции ожидается в конце текущего – начале следующего месяца, если не возникнет каких-либо непредвиденных обстоятельств.
В ходе беседы Рубен Айрапетян также заявил, что он каких-либо серьезных кадровых изменений не предвидит: «Кто захочет работать со мной – останется, люди с многолетним опытом намного полезнее для эффективной деятельности завода». «В условиях мирового финансового кризиса имеет место сокращение рабочих мест, я же, напротив, приобрел завод для того, чтобы работники не потеряли работу», – добавил он.
На вопрос, почему он приобрел именно завод минеральных вод «Бжни», Айрапетян ответил, что он хорошо изучил этот бизнес и считает его прибыльным. «Через год я представлю результаты деятельности завода, вот тогда и увидим, какие возможности есть у завода и как он выполнит свои обязательства перед правительством», – сказал он.
Завод минеральных вод «Бжни», принадлежащий концерну “Сил”, владельцем которого является семья Сукиасянов, был закрыт вследствие невыполнения налоговых обязательств на основе решения Административного суда о взыскании с предприятия более 4 миллиардов драмов. Завод неоднократно выставлялся на аукцион, однако заявок на его приобретение подавалось. Последний аукцион по продаже завода «Бжни» проходил с 5 по 16 февраля 2009 года. Во время аукциона было сделано лишь одно предложение о покупке «Бжни». Цена лота составила 4 млрд. 441 млн. 500 тыс. драмов.