22 Հոկտեմբեր 2020 - 06:05 AMT
Հոկտեմբերի 21-ի կեսօրին Վրաստանի Զուգդիդի քաղաքում զինված տղամարդը մտել էր բանկի մասնաճյուղ և պատանդ վերցրել ներսում գտնվող աշխատակիցներին ու հաճախորդներին։ Հոկտեմբերի 22-ի դրությամբ պատանդներն ազատության մեջ են, ոստիկանությունը որոնում է հանցագործին։
Հոկտեմբերի 21-ի երեկոյան 22։00-ին ոստիկանությունը հնարավորություն է տվել հանցագործին լքել շենքը տեղի ոստիկանության դեպարտամենտի տնօրենի և 3 պատանդի ուղեկցությամբ՝ նրանց օգտագործելով որպես կենդանի վահան։
Ըստ ՆԳՆ-ի, պատանդառվել էր 43 մարդ։ ՆԳՆ-ն նշում է, որ նրանց հաջողվել է ազատել Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթի ոստիկանության դեպարտամենտի տնօրեն Ավթանդիլ Գալդավայի շնորհիվ, որը կամավոր փոխարինել է պատանդների մեծ մասին։
Ըստ Վրաստանի Առաջին ալիքի, Գալդավան և 3 պատանդն այժմ ոստիկանության բաժանմունքներից մեկում են։
Ոստիկանության հայտարարության մեջ ասվում է, որ հատուկ ոստիկանական գործողությունների արդյունքում բոլոր պատանդներն ազատ են արձակվել, նրանց կյանքին և առողջությանը ոչինչ չի սպառնում, գրում է Sputnik Georgia-ն։
Տղամարդը զինված է եղել նռնակով և ինքնաձիգով։ Ահաբեկիչը կես միլիոն դոլար է պահանջել, ավտոմեքենա, ուղղաթիռ և ոստիկանության միջամտության բացառում՝ այլապես պատանդների կյանքի համար պատասխանատվություն չի կրում։ Տղամարդը կապվել է վրացական մի շարք հեռուստաալիքների հետ՝ վերահաստատելով իր պահանջներն ու 2 ժամ տվել պահանջների կատարման համար, դրանից եհտո սակայն նա շարունակում է պատանդների հետ բանկի ներսում մնալ։ Պատանդներից մեկի միջոցով ահաբեկիչը հայտարարել է, որ իր պահանջները չկատարելու դեպքում կսկսի սպանել ներսում գտնվողներին։

22 Октябрь 2020 - 08:46 AMT
Все заложники, захваченные напавшим на банк в грузинском Зугдиди, к утру 22 октября находятся на свободе, преступник разыскивается. Об этом говорится в заявлении МВД Грузии.
Вооруженный гранатой и автоматом неизвестный мужчина 21 октября ворвался в здание Банка Грузии на западе страны, в городе Зугдиди, и взял в заложники более 40 человек. Преступник, одетый в военную форму и в балаклаву, потребовал от властей 500 тысяч долларов, машину или вертолет, а также гарантии своей безопасности.
Спецоперация по освобождению заложников продолжалась более семи часов. После долгих переговоров, в которых участвовал лично глава МВД, сотрудники правоохранительных органов выдали преступнику деньги, пишет Sputnik Georgia.
Поздно вечером в сопровождении трех заложников и одного полицейского захватчик покинул здание банка. На данный момент все заложники освобождены, а захватчик в розыске.
По данным МВД, изначально в заложниках у человека, напавшего на филиал Банка Грузии, были 43 человека. МВД отмечает, что добиться освобождения заложников удалось благодаря директору департамента полиции в Самегрело – Земо Сванети Автандилу Галдава – он добровольно заменил собой большую часть захваченных людей.
Первый канал общественного телевидения Грузии утверждает, что Галдава и трое последних заложников в настоящее время находятся в одном из отделений полиции.