Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2009 թվականի հունվարին կրճատվել է 0,7 տոկոսով 2008թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմելով շուրջ 132 մլրդ դրամ: Համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի բացասական ազդեցությունն արդեն իսկ զգացվում է Հայաստանի տնտեսության այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են արդյունաբերությունն ու ֆինանսական հատվածը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի վիճակագրական ծառայության նախագահ Ստեփան Մնացականյանը:
Օրինակ, նրա խոսքերով, արդյունաբերության ոլորտում 2009թ. հունվարին 2008-ի հունվարի համեմատությամբ 6,5 տոկոս անկում է գրանցվել, իսկ 2009թ. դեկտեմբերին 2008-ի դեկտեմբերի համեմատ անկումը կազմել է 23,5 տոկոս: Բացարձակ արտահայտությամբ 2009թ, հունվարի վերջին արդյունաբերական արտադրության ծավալը կազմել է 41,7 մլրդ դրամ: Մնացականյանի խոսքերով, ճգնաժամը բնականաբար բացասաբար է անդրադարձել նաեւ այս դեպքերում ամենախոցելի ֆինանսական հատվածի վրա: Մասնավորապես, նշել է նա, զգալիորեն կրճատվել են տարվա կտրվածքով բնկաչության բանկային հաշիվների մնացորդային ցուցանիշները: «Ընդհանուր առմամբ 2008 թվականին գրանցվել էր այդ ցուցանիշի աճ, թեեւ վերջին մի քանի ամսիներին կրճատումներն արդեն ակնհայտ էին` անկախ վարկային ներդրումների ծավալի աճից»-ասել է Մնացականյանը:
Անկում է գրանցվել նաեւ էլեկտրաէներգիայի արտադրման ոլորտում: Այսպես, տարեկան կտրվածքով այդ ցուցանիշը կրճատվել է 21,2 տոկոսով, հունվարին` 0,8 տոկոսով եւ կազմել է 523 մլն կՎտ/ժ: 2009թ. հունվարին անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 24,5 տոկոսով կրճատվել է արտաքին առեւտրի շրջանառության ծավալը, իսկ դեկտեմբերի համեմատ` 47,9 տոկոսով, տարեկան կտրվածքով` 20,2 տոկոսով:
Միեւնույն ժամանակ տարեկան կտրվածքով որոշակի աճ է գրանցվել մի շարք բնագավառներում: Մասնավորապես, 2009թ, հունվարին 2008-ի հունվարի համեմատ 13,4 տոկոսի աճ է գրանցվել շինարարության ոլորտում, 5,9 տոկոսի աճ` մանրածախ առեւտրում, գյուղատնտեսության ոլորտում` 0,4 տոկոսով: Սակայն վերը նշված բոլոր ցուցանիշները ամսվա կտրվածքով դիտարկելու դեպքում եւս որոշակի անկում են ապրել: Մասնավորապես, շինարարության ոլորտում հունվարին 2008թ. դեկտեմբերի համեմատությամբ 87,1 տոկոս անկում է գրանցվել, մանրածախ առեւտրում` 64,1 տոկոս անկում, գյուղատնտեսության ոլորտում` 67,9 տոկոսով:

20 Февраль 2009 - 16:26 AMT
ВВП в Армении в январе 2009 года по сравнению с аналогичным периодом 2008 года сократился на 0,7%, составив порядка 132 млрд. драмов. Негативное влияние мирового финансового кризиса уже нашло свое отражение в таких сферах экономики Армении как промышленность и финансовый сектор. Об этом на пресс-конференции заявил председатель Нацстатслужбы Армении Степан Мнацаканян.
К примеру, по его словам, в сфере промышленности в январе 2009 года по сравнению с январем 2008 года зафиксирован спад на 6,5%, а в январе 2009 по сравнению с декабрем 2008-го – спад на 23,5%. В абсолютном выражении объем производства промышленной продукции к концу января 2009 года составил 41.7 млрд. драмов. По словам Мнацаканяна, кризис естественно отрицательно повлиял и на наиболее уязвимый в подобных случаях финансовый сектор. В частности, заметил он, существенно снизился показатель остатков на счетах банков от привлеченных у населения средств за год. «В целом в 2008 году был зарегистрирован рост этого показателя, хотя за последние несколько месяцев сокращения стали уже очевидны, невзирая на рост объема кредитных вложений», – заметил Мнацаканян.
Спад также зарегистрирован по линии выработки электроэнергии. Так, в годовом разрезе этот показатель сократился на 21,2%, за январь – на 0,8% и составил 523 млн. кВт.ч. На 24,5% сократился объем внешнеторгового оборота в январе 2009 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а по сравнению с декабрем – на 47,9% и составил 77 млрд. драмов. Причем, экспорт за январь сократился на 44,1%, а в годовом разрезе – на 43,9%, а импорт за январь сократился 48,4%, а в годовом разрезе – на 20,2%.
В тоже время в годовом разрезе зарегистрирован определенный рост в ряде отраслей. В частности, рост в январе 2009 года по сравнению с январем 2008 года зафиксирован в сфере строительства – 13,4%, розничной торговли – на 5,9%, в сфере сельского хозяйства – на 0,4%. Однако при рассмотрении вышеуказанных показателей в месячном разрезе также наблюдается определенный спад. В частности, в сфере строительства в январе по сравнению с декабрем 2008 года зарегистрирован спад на 87,1%, розничной торговли – спад на 64,1%, в сфере сельского хозяйства – спад на 67,9%.