Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին իր թուրք գործընկեր Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ հեռախոսազրույցում նշել է, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, փոխանցում է Tasnim News-ը։
«Մեր դիրքորոշումն այս հարցի շուրջ միանգամայն պարզ է, և մենք հավատացած ենք, որ պատերազմն այս ճգնաժամի լուծումը չէ, իրավիճակը պետք է կարգավորվի երկխոսության և բանակցությունների միջոցով»,- ասել է Ռոհանին:
Նա ընդգծել է, որ Թեհրանն ու Անկարան՝ որպես հզոր տարածաշրջանային երկրներ, կարող են ուժերը համատեղել ու Մոսկվայի հետ գործակցությամբ օգնել տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության վերականգնմանը:
Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում Իրանի տարածքում են հայտնվել տասնյակ արկեր, սահմանամերձ բնակավայրերում բնակելի տներ են ավերվել, խաղաղ բնակչություն է տուժել։ Իրանի ԱԳՆ-ից ավելի վաղ հայտնել էին, որ կպատասխանեն իրենց տարածքի վրա ցանկացած գործողության, եթե անգամ դա միտումնավոր չի արվել։ Ավելի վաղ նաև իրանցի պաշտոնյաները զրուցել էին ադրբեջանցի գործընկերների հետ՝ նախազգուշացնելով նրանց կրակի հետևանքների մասին։

Президент Ирана Хасан Роухани в ходе телефонного разговора с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом обсудил ситуацию в зоне карабахского конфликта.
«Наша позиция в этом отношении довольно ясна, и мы считаем, что война – это не путь решения, а проблема должна решаться путем диалога и переговоров», – заявил Роухани, говоря о нагорно-карабахском кризисе и необходимости поддержания безопасности приграничных городов Ирана с Азербайджаном и Арменией, пишет Tasnim News.
«Я считаю, что Иран и Турция, будучи двумя могущественными региональными странами, а также Россия, могут помочь установить мир и стабильность в регионе и мы станем свидетелями установления мира и спокойствия в регионе с соблюдением международного права и территориальной целостности», – заявил президент Ирана.
С начала военных действий в Карабахе на территории Ирана неоднократно падали азербайджанские ракеты и БПЛА, так как ВС Азербайджана расположились слишком близко к границе Ирана, таким образом пытаясь избежать ударов со стороны армянских сил. В результате попадания снарядов на территории Ирана повреждены дома, ранения получили 2 человека. Позже Азербайджан принес извинения Ирану, заявил заместитель командующего погранвойсками ИРИ бригадный генерал Касем Резаи.