24 Հոկտեմբեր 2020 - 07:43 AMT
Միայն քաղաքացիական օգտագործման համար արտադրանք թողարկող կանադական Bombardier Recreational Products ընկերությունը դադարեցրել է ավիացիոն շարժիչների մատակարարումը Թուրքիային, քանի որ վերջինս իր արտադրանքն օգտագործում էր ռազմական նպատակներով։
CBC-ի փոխանցմամբ՝ ընկերությունը տեղեկություններ է ստացել, որ շարժիչները կիրառվում են Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայկական ուժերի դեմ օգտագործվող Bayraktar TB2-ներում։
Մասնավորապես, կանդացիներին հայտնի է դարձել, որ օդային զվարճանքի ավիացիայի համար շարժիչներ թողարկող իրենց ավստրիական Rotax մասնաճյուղի արտադրանքով սարքավորվում են Bayraktar TB2 ԱԹՍ-ները, հետաքննություն է սկսվել։
Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Bayraktar-ների համար Թուրքիային բաղադրամասեր մատակարարող երկրները պետք է կասեցնեն հետագա մատակարարումները։
Ի դեպ, հոկտեմբերի 5-ին տեղի հայ համայնքի բարձրացած բողոքի ալիքից հետո և ճնշման տակ Կանադան հայտարարեց, որ դադարեցնում է դեպի Թուրքիա ռազմական արտադրանքի արտահանումը, քանի որ այդ երկրի տեխնոլոգիաներն օգտագործվում են Լեռնային Ղարաբաղում, և պարզելու է՝ ինչպես են դրանք հայտնվել Ադրբեջանում։

Bombardier Recreational Products (BRP) says it has suspended the delivery of aircraft engines, which are produced in Austria, to "countries with unclear usage", CBC reports. The decision came after the company found out that their engines are powering Turkish combat drones, which are deployed by Azerbaijan in fighting against Armenians in Nagorno-Karabakh.
The Quebec-based company — better known for its Ski-Doo and Lynx snowmobiles — said it became aware late last week that some of the recreational aircraft engines produced by its Austrian subsidiary, Rotax, are being used on Turkish Bayraktar TB2 unmanned aerial vehicles (UAVs).
Canada has suspended exports of defence technology to Turkey. However, exports of items on the country's Export Control List require a permit only when exported from Canada. Controlled goods and technology exported from another country are subject to the export controls of that country, said Michel Cimpaye, a spokesperson for Global Affairs Canada.
"We have recently been made aware that some Rotax engines are currently used in military UAVs, and have started a thorough investigation immediately," Martin Langelier, BPR's senior vice president and the company's spokesperson, told Radio Canada International in an email statement.
"In the meantime, we are suspending delivery of aircraft engines in countries with unclear usage."
The Armenian Defense Ministry has unveiled photos of three Bayraktar drones downed in Karabakh. The Ministry said the Armenian side has destroyed more than a dozen of the Turkish drones but most of them have crashed in Azerbaijani territory.