Ուկրաինան և Թուրքիան դիտարկում են Թուրքիայի տարածքում ավիացիոն շարժիչների համատեղ արտադրություն դնելու հարցը, այդ թվում՝ ուղղաթիռների, ինքնաթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի համար։ Այս մասին, «Ինտերֆաքսի» փոխանցմամբ, հայտարարել է փոխվարչապետ Օլեգ Ուրուսկին։
Ուկրաինան շարժիչներ է մատակարարում Bayraktar-ներն արտադրող թուրքական Baykar ընկերության արտադրած Akinci անօդաչուների համար։
Ուկրաինայում տարածք են փնտրում Baykar ընկերության հետ համատեղ ԱԹՍ-ներ արտադրելու գործարան հիմնելու համար։ Ենթադրվում է, որ Ուկրաինայում արտադրվելու են հենց Bayraktar-ներ, որոնք նույնպես կսարքավորվեն ուկրաինական շարժիչներով։
Ուկրաինան նաև թուրքական Bayraktar ԱԹՍ-ների գնորդներից է, պայմանագիրը գնահատվում է $69 մլն:
Ուրուսկու խոսքով՝ թուրքական կողմը պատրաստ է ներդնում անել ԱԹՍ-ների գործարանի համար, իսկ ուկրաինականը պետք է ներկայացնի հարթակ, որտեղ կկառուցվի այն։
Նշվում է, որ նախկինում Թուրքիան համաձայն էր արտադրությունը դնել Ուկրօբորոնպրոմի գործարաններից մեկում, սակայն ավելի ուշ միտքը փոխել է։ Ուկրաինայի Baykar-ի գործարանում կաշխատեն ուկրաինացի ինժեներներ և կոնստրուկտորներ, Ուկրաինան կստանա իրավունք անօդաչուն իրացնել թե ուկրաինական, թե այլ շուկաներում։
2019-ի ամռանը Baykar և ուկրաինական պետական Ուկրսպեցէքսպորտ ընկերությունների միջև ստորագրվել էր համատեղ ընկերություն ստեղծելու մասին պայմանագիր։ Իսկ մեկ տարի անց՝ 2020-ի ամռանը, հայտարարվեց, որ քննարկվում է Bayraktar ԱԹՍ-ների համատեղ արտադրության հարցը։

24 Октябрь 2020 - 16:19 AMT
Украина в рамках договоренности с турецкой компанией Bayraktar о размещении в стране производства беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) ищет соответствующую площадку для такого предприятия. Об этом сообщил вице-премьер по вопросам стратегических отраслей промышленности Олег Уруский.
Он также сообщил, что рассматривается возможность совместного производства с Турцией передвижных противотанковых ракетных комплексов и организация совместного предприятия по производству в Турции авиационных двигателей как для БПЛА, так и для вертолетов и возможного турецкого перспективного боевого самолета, пишет «Интерфакс».
Турция и Азербайджан используют БПЛА Bayraktar TB2 против мирного населения Карабаха. Ранее стало известно, что канадская компания Bombardier Recreational Products (BRP) по этой причине приостанавливает поставки авиационных двигателей для БПЛА Турции. Проме того, Канада уже простановила экспорт оружия в Турцию.
Вице-премьер подчеркнул, что общий принцип: «если их продукция – то локализация у нас, наша продукция – локализация у них».
Украина закупила в 2019 году для ВСУ и провела испытания турецких ударных оперативно-тактических БПЛА Bayraktar TB2. Они будут оснащены высокоточными авиабомбами MAM-L турецкой Roketsan. Кроме того, закуплены высокоточные легкие MAM-L и другие высокоточные боеприпасы.