Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Կայսերիում ունեցած ելույթում հայտարարել է, որ «ճակատ բացելով մահմեդականների դեմ», Եվրոպան մոտեցնում է իր անկումը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Էրդողանն այդ հայտարարությունն արել է՝ անդրադառնալով Բեռլինի մզկիթներից մեկում ոստիկանության գործողությանը՝ երբ, նրա խոսքով, մոտ 150 ոստիկան կոշիկով քայլել է աղոթքի գորգերի վրայով։
Ըստ Էրդողանի, նման «ոտնձգությունը Եվրոպայի քաղաքացի հանդիսացող մահմեդակնների իրավունքների դեմ» վկայում է այն մասին, որ «եվրոպական ֆաշիզմը նոր փուլ է մտնում»։
«Եթե նրանք որքան հնարավոր է շուտ չձերբազատվեն դրանից, այդ հիվանդությունը ներսից կքայքայի Եվրոպան»,- ասել է նա։
Ավելի վաղ Էրդողանը քննադատել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ իսլամի մասին իր արտահայտությունների համար, ու հայտարարել, թե վերջինս «հոգեկան խանգարումից բուժվելու կարիք ունի»։
Ֆրանսիան դրանից հետո հետ է կանչել Թուրքիայում իր դեսպանին՝ խորհդրակցությունների համար։ Իր հերթին, Մակրոնն Էրդողանի խոսքերը որակել է վիրավորանք և հայտարարել, որ նա չափերն անցել է։
Հոկտեմբերի 16-ին Փարիզում 18-ամյա երիտասարդը սպանել էր ուսուցիչ Սամուել Պատիին՝ Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարը ցուցադրելու պատճառով։ Մարդասպանը հրապարակել էր ուսուցչի գլխատված լուսանկարն ու, դիմելով Ֆրանսիայի նախագահին, հայտարարել, որ մահապատժի է ենթարկել ուսուցչին, ով համարձակվել էր ծաղրել Մուհամեդ մարգարեին։ Ֆրանսիան ընդգծել էր, որ թուրքական կողմից աջակցության և ցավակցության ուղերձներ չեն ստացել՝ կապված Սամուել Պատիի մահվան հետ։

24 Октябрь 2020 - 18:00 AMT
«Открыв фронт против мусульман», Европа начала подготовку к собственному концу, сказал президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время выступления в городе Кайсери.
Такое заявление Эрдоган сделал, комментируя операцию немецкой полиции в мечети Мевляна в Берлине, которая прошла 21 октября во время мусульманской молитвы. По информации газеты Sabah, около 150 полицейских ходили в ботинках по молитвенным коврикам.
По словам турецкого лидера, подобные «нападки на права мусульман» – граждан Европы – свидетельствуют о том, что «европейский фашизм перешел в новую фазу», пишет РИА Новости.
«Если они (страны Европы – ред.) не избавятся от этого как можно быстрее, то такая болезнь разрушит Европу изнутри», – отметил Эрдоган.
«Мы должны помнить, что каждое подобное проявление враждебности к исламу также является проявлением враждебности к Турции», – заявил президент Турции.
Эрдоган не первый раз критикует политику европейских государств по отношению к мусульманам. Эрдоган заявил также, что французский лидер Эмманюэль Макрон «нуждается в лечении психических расстройств».