Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապօրինաբար հատուկ կառավարության համար թողարկված հեռախոսը հանձնել է «Ալ-Կաիդա» ահաբեկչական խմբի հովանավորին, որպեսզի նրանց խոսակցությունները չկարողանան գաղտնալսվել։
Էրդողանի շտաբի ղեկավար Հասան Դողանի և սաուդ բիզնեսմեն Յասին Ալ-Կադիի ներկայացուցիչ Օսամա Քոթբի գաղտնալսված զրույցից հայտնի է դառնում, որ քննարկել են՝ ինչպես հեռախոսային զանգի համար կարգավորումներ տալ պաշտպանված հեռախոսին։ Սաուդ բիզնեսմենը թե՛ ՄԱԿ-ի և թե՛ ԱՄՆ-ի համապատասխան ցանկերում ներառված է որպես «Ալ-Կաիդա» խմբավորման ֆինանսավորող։
Ըստ Nordic Monitor-ի լրագրողական հետաքննության՝ Դողանի և Քոթբի խոսակցությունը եղել է 2013 թվականի մարտի 18-ին սովորական հեռախոսագծով։ Դողանը Քոթբին փոխանցում է, որ իր ղեկավարը խնդրում է անվտանգ հեռախոսով իրեն զանգել և հարցնում` արդյոք իրեն սովորեցրել են` ինչպես զանգել դրանով։ Քոթբը հաստատում է, որ իրեն Էրդողանի մարդիկ սովորեցրել են՝ ինչպես օգտվել դրանից։
Այդ հեռախոսը Milcep-K2-ն է, որը սահմանափակ քանակով արտադրում է Թուրքիայի գիտական և տեխնիկական հետազոտությունների խորհուրդը: Այն բաշխվում է բարձրաստիճան քաղաքական և ռազմական պաշտոնյաներին, բաշխումը համակարգում է Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպությունը (MIT)։
Ալ-Կադին, նրա զարմիկը և Էրդողանի որդին 2013 թվականին հետապնդվում էին Ստամբուլի դատախազության կողմից մի կոռուպցիոն գործի շրջանակում: Նրանց ձերբակալման հրամանագրերը Էրդողանի հրամանով չեն կատարվել։

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган незаконно передал телефон, выпущенный специально для правительства, спонсору террористической группы «Аль-Каида», чтобы их разговоры не могли прослушиваться.
Из прослушанной беседы главы штаба Эрдогана Хасана Догана и Осамы Котби, который является представителем саудовского бизнесмена Сауда Ясина, стало известно, что они обсудили способ использования аппарата для защищенного звонка. Ясин включен в соответствующие списки ООН и США в качестве спонсора террористической группировки.
Согласно расследованию Nordic Monitor, разговор Догана и Котби состоялся 18 марта 2013 года по обычной телефонной линии. Доган передает, что его руководитель просит позвонить ему по безопасной линии и интересуется, научили ли его звонить пользоваться защищенным телефоном. Котб утверждает, что люди Эрдогана научили его, как пользоваться данным средством связи.
Это телефон Milcep-K2, который в ограниченном количестве производит Совет научных и технических исследований Турции. Данная модель выдается высокопоставленным политическим и военным чиновникам, распределение координируется Национальной разведывательной организацией Турции (MIT).
Аль-Кади, его племянник и сын Эрдогана в 2013 году преследовались прокуратурой Стамбула в рамках одного коррупционного дела. Указы об их аресте не были выполнены по приказу Эрдогана.