Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Աբբաս Արաքչին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իրանական պլանը ներկայացնելու համար մեկնել է Անկարա, հանդիպել թուրք պաշտոնակցին՝ Սեդաթ Օնարին։
«Անկարայում մենք Թուրքիայի ԱԳ փոխնախարար Սեդաթ Օնարի հետ բաց ու օգտակար քննարկում ունեցանք: Իրանը և Թուրքիան երկու հիմնական դերակատարներ են, որոնք անհերքելի դեր ունեն տարածաշրջանի խաղաղության և կայունության հարցում»,- թվիթերյան իր միկրոբլոգում գրել է Արաքչին։
Ավելի վաղ նա ասել էր, որ Թեհրանի խաղաղության ծրագիրը հիմնվում է «տարածաշրջանային երկրների, այդ թվումё Ռուսաստանի և Թուրքիայի մասնակցության վրա»։
Հոկտեմբերի 29-ին Իրանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը Երևանում հանդիպել էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, իսկ հոկտեմբերի 30-ին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Արաքչին կարգավորման իրանական պլանը ներկայացրել է նաև Ադրբեջանում ու ՌԴ-ում։

31 Октябрь 2020 - 18:27 AMT
Спецпосланник Ирана по урегулированию карабахского конфликта, замглавы МИД ИРИ Аббас Аракчи встретился с замглавы МИД Турции Седатом Оналом. Стороны обсудили карабахский конфликт.
«В Анкаре у нас состоялась открытая и полезная дискуссия с заместителем министра иностранных дел Турции Седатом Оналом. Иран и Турция – два ключевых игрока, которые играют неоспоримую роль в обеспечении мира и стабильности в регионе», – написал Аракчи в своем микроблоге в Twitter.
Ранее он заявлял, что мирный план Тегерана по Карабаху основан на «участии стран региона, в том числе России и Турции».
29 октября заместитель министра иностранных дел Ирана встретился в Ереване с министром иностранных дел Республики Армения Зограбом Мнацаканяном, а 30 октября – с премьер-министром РА Николом Пашиняном. Аракчи также представил иранский план урегулирования в Азербайджане и России.