Թուրքիայի նախկին վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի կարծիքով երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն աշխարհի համար կորոնավիրուսից էլ վտանգավոր է, փոխանցում է The National News-ը:
«Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ավելի մեծ վտանգ է ներկայացնում աշխարհի համար, քան կորոնավիրուսի համավարակը: Եվրոպայի և աշխարհի համար ամենամեծ վտանգը բռնապետությունն է, որը տարածում են պոպուլիստ առաջնորդները, ինչպիսին պարոն Էրդողանն է»,- հայտարարել է Դավութօղլուն:
Թուրքիան Էրդողանի կառավարման շրջանում ակտիվորեն ներգրավվել է տարածաշրջանային կոնֆլիկտներում։ Ներկայումս ռազմական օժանդակությամբ այդ երկիրը միջամտում է նաև Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմին։ Թուրքիան նաև տարածաշրջան է բերել լիբիացի ու սիրիացի վարձկան-ահաբեկիչների։
Դավութօղլուն 2003-2009թ. զբաղեցրել է Էրդողանի գլխավոր խորհրդականի պաշտոնը, 2009-2014-ին եղել է Թուրքայի արտաքին գործերի նախարար, իսկ 2014-2016թթ. զբաղեցրել է երկրի վարչապետի պաշտոնը:

2 Ноябрь 2020 - 18:58 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган представляет собой большую угрозу для мира, чем пандемия коронавира. Об этом заявил бывший премьер-министр Турции, некогда близкий соратник Эрдогана, а ныне глава оппозиционной Партии будущего Ахмет Давутоглу.
По его словам, величайшую опасность для Европы и мира представляет собой «культура деспотизма, которую распространяют лидеры-популисты, такие как Эрдоган», пишет The National.
«Критерием племенного государства является отсутствие выбора, а выбор – мера демократии», – сказал Давутоглу.
«Пока наш народ страдает, и существует глубокая коррупция, а достоинство нашей страны оскорбляется за рубежом, мы будем продолжать призывать к досрочным выборам», – отметил политик.
Давутоглу занимал занимал должность главного советника Эрдогана в 2003-2009 гг, с 2009 по 2014 год был главой МИД Турции, а с 2014 по 2016 – премьером страны.
Отношения ЕС и Турции испортились зимой 2020 года после начала очередного миграционного кризиса. Позднее отношения еще более обострились в связи со спором Греции, Кипра и Турции о разграничении морских зон и началом Турцией бурения и геологоразведки в исключительных экономических зонах Кипра и Греции в Средиземном море.