ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը չի բացառում 2021-ի պետական բյուջեի նախագծի վերանայման հնարավորությունը։ Այդ մասին նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանն ասել է ԱԺ-ում պետբյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ։
Ըստ նրա՝ պետբյուջեի նախագիծը կազմվել է մինչև սեպտեմբերի կեսը և հաշվի է առնվել միայն մեկ արտաքին սպառնալիք՝ կորոնավիրուսը։ Այն ժամանակ դեռ ռազմական դրություն չկար, ինչն իր շտկումներն է բերել, գրում է ԱՌԿԱ-ն։
Նա նշել է, որ 2020-ին ԱԺ-ն երկու անգամ վերանայել է երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթուղթը։
«Հենց հիմա վերանայել բյուջեն չենք կարող, քանի որ անորոշության աստիճանը, հատկապես պաշտպանական ոլորտում, շատ բարձր է մնում։ Հետևաբար, մենք չենք կարող հիմա շտկումներ կատարել»,- ասել է Ջանջուղազյանը։
Բացի այդ, նա հավելել է, որ դեռևս պարզ չեն շտկումների ուղղությունները՝ անհրաժեշտ կլինի ռեսուրսները գեներացնել պաշտպանական ոլորտի, թե պանդեմիայի սոցիալ-տնտեսական հետևանքների հաղթահարման համար։
Նա նշել է, որ պետբյուջեի ծախսերի մոտ 70%-ն օրենքով նախատեսված պարտավորություններն են, մոտ 15%-ը՝ օրենսդրական ծախսերն են, 10%-ը՝ միջազգային պարտավորությունները, և միայն 5%-ի մասով կարող են փոփոխություններ արվել։
«Քանի դեռ անորոշությունները շատ մեծ են, դեռ չենք կարող խոսել ծախսերի փոփոխման մասին, հատկապես՝ պաշտպանության ոլորտում»,- ասել է Ջանջուղազյանը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ նույնիսկ նման անորոշ վիճակում, անգամ պետբյուջեի վերանայման դեպքում, անհրաժեշտ է առավելագույնն անել՝ պահպանելու ծախսային մասը, ինչը հնարավարություն կտա վերականգնել տնտեսական աճը, հակառակ դեպքում խնդիրները կարող են ավելի խորանալ։

Министерство финансов Армении не исключает возможности пересмотра проекта госбюджета 2021 года. Об этом заявил 4 ноября министр финансов РА Атом Джанджугазян в ходе парламентских слушаний по проекту госбюджета.
По его словам, проект госбюджета составлялся до середины сентября и с учетом только одной внешней угрозы – коронавируса, тогда не было второй угрозы – военного положения, которая вносит свои коррективы, пишет АРКА.
Он отметил, что только в течение 2020 года парламентарии дважды достаточно оперативно пересматривали главный финансовый документ страны.
«Прямо сейчас мы не можем пересмотреть госбюджет, поскольку степень неопределенности, особенно в сфере обороны остается очень высокой и, следовательно, мы не можем сейчас вносить коррективы», – сказал Джанджугазян.
Кроме того, как отметил министр, пока неясны направления корректив – необходимость генерации ресурсов для оборонной сферы или, наоборот, для преодоления социально-экономических последствий пандемии.
Он отметил, что около 70% расходов госбюджета это предусмотренные законом обязательства, около 15% – обязательства в рамках предусмотренного правительством законодательства, 10% – обязательства по международным соглашениям и лишь оставшиеся 5% – произвольные, которые можно изменить.
Согласно проекту госбюджета на 2021 год, экономический рост предусмотрен в размере 4.8%, а инфляция в бюджете заложена на уровне 4% (±1,5%).
2020 год выдался трудным в экономическом плане. В первой половине года экономический спад обусловлен введенными из-за пандемии коронавируса ограничениями, а с 27 сентября началась война в Карабахе.