Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքները Հայաստանում շատ առումներով կախված են պետության հետ բիզնեսի համագործակցությունից: Այդ մասին այսօր ձեռներեցների հետ` կառավարության հակաճգնաժամային ծրագրին նվիրված հանդիպմանը հայտնել է Արտադրողների եւ ձեռներեցների միության ղեկավար Արսեն Ղազարյանը` նկատելով, որ չնայած ԵՄ տնտեսության մեջ Հայաստանի ոչ բավականաչափ ինտեգրացված լինելուն, համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամը չշրջանցեց նրան:
Նրա խոսքով, ազատ շուկայական տնտեսության պայմաններում պետությունը պարտավոր է համագործակցել տեղական ձեռներեցների հետ` բարենպաստ պայմաններ ստեղծելով ներքին արտադրության մրցունակության ապահովման համար: Ընդ որում, շեշտը պետք է դրվի արտահանմանն ուղղված արտադրության վրա, գտնում է ԱՁՄ ղեկավարը:
Քննարկման ընթացքում շոշափվեցին նաեւ այնպիսի արդիական խնդիրներ, ինչպիսիք են կառավարության քաղաքականությունը ֆինանսա-տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում, հակաճգնաժամային ծրագրերի արդյունավետության գնահատում, նման ծրագրերի ֆինանսավորման հարցեր, օրենսդրական բարեփոխումներ, աշխատատուների վերաբերմունքը ներկրվող ապրանքի վրա դրվող հարկերի փոփոխության հանդեպ եւ այլն:

24 Февраль 2009 - 11:57 AMT
Последствия мирового финансового кризиса в Армении во многом зависят от сотрудничества бизнеса с государством. Об этом сегодня на встрече с предпринимателями, посвященной обсуждению антикризисной программе правительства заявил глава Союза промышленников и предпринимателей Арсен Казарян, заметив, что невзирая на недостаточную интегрированность Армении в экономику ЕС, мировой финансовый кризис не обошел ее стороной.
По его словам, в условиях свободной рыночной экономики государство обязано сотрудничать с местными предпринимателями, создавая благоприятные условия для обеспечения конкурентоспособности внутреннего производства. При этом акцент должен быть поставлен на производство, ориентированное на экспорт, считает глава СПП.
В ходе обсуждения были также затронуты такие актуальные вопросы, как политика правительства в условиях финансово-экономического кризиса, оценка эффективности антикризисных программ, вопросы финансирования подобных программ, законодательные реформы, отношение работодателей к изменению тарифов на импортируемую продукцию.