24 Փետրվար 2009 - 13:04 AMT
Հայաստանի տնտեսության համար բացասական հետեւանքներից խուսափելու համար անհրաժեշտ է խուսափել արտադրության կարգավորման եւ հարկային ոլորտում օրենսդրության խստացումից: Այդ մասին այսօր Երեւանում կառավարության ճգնաժամային ծրագրի քննարկմանը հայտնել է «Երեւանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Էմիլ Գրիգորյանը:
Գրիգորյանը ներկայացրել է ոսկերչական ոլորտում իրագործվող աշխատանքների մի ծրագիր: Ինչպես նա տեղեկացրեց, անցյալ ամիս գործարանի տնօրենների խորհուրդը Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ մշակեց միջոցառումների մի փաթեթ, որը վերաբերում է առեւտրի, կարգավորվող օրենսդրության բարեփոխման, բանկային համակարգի հետ համագործակցության հարցերին, ինչպես նաեւ ալմաստի մշակման ճյուղում հումքի ստացման հարցերին: Էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը հավանություն տվեց դիտարկված հարցերին եւ առաջարկված նախագծերին, եւ ներկայումս դրանք գտնվում են հաստատման փուլում, նրանց մի մասն արդեն ուղարկվել է Հայաստանի ԱԺ: Էմիլ Գրիգորյանի խոսքով, համաշխարհային ճգնաժամի պայմաններում յուրաքանչյուր խնդրի լուծում իր անհատական մոտեցումն ունի` հատուկ հենց Հայաստանին:
Ամփոփելով իր խոսքը` նա ընդգծեց հակաճգնաժամային քաղաքականության մշակման եւ իրականացման գործում պետության հետ ձեռներեցության փոխգործակցության անհրաժեշտությունը: «Մենք պետք է դառնանք մեր պետության օգնականները»,- հայտնել է «Երեւանի ոսկերչական գործարան» ԲԲԸ տնօրենների խորհրդի նախագահ Էմիլ Գրիգորյանը:

24 Февраль 2009 - 13:04 AMT
Во избежание негативных последствий для экономики Армении необходимо избежать ужесточения законодательства в сфере регулирования производства и налогообложения. Об этом сегодня в ходе обсуждения антикризисной программы правительства заявил председатель совета директоров ОАО “Ереванский ювелирный завод” Эмиль Григорян.
Григорян представил программу работ, осуществляемых в ювелирной сфере. Так, проинформировал он, в прошлом месяце совет директоров завода совместно с Министерством экономики разработал пакет мероприятий, касающихся вопросов торговли, реформирования регулирующего законодательства, вопросов сотрудничества с банковской системой, а также вопросов добычи сырья в алмазообрабатывающей отрасли. Рассмотренные вопросы и предложенные проекты были одобрены министром экономики Нерсесом Ерицяном и в настоящее время находятся на стадии утверждения, часть из них уже направлена в НС Армении. По мнению Эмиля Григоряна, в условиях мирового кризиса решение каждой проблемы имеет свой индивидуальный подход, присущий именно Армении.
В заключении, он подчеркнул необходимость взаимного сотрудничества предпринимательства с государством в деле реализации и разработки антикризисной политики. «Мы должны стать помощниками нашего государства», – заключил председатель совета директоров ОАО “Ереванского ювелирного завода” Эмиль Григорян.