16 Նոյեմբեր 2020 - 11:00 AMT
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, մեկնաբանելով թուրք զինծառայողներին Ադրբեջան գործուղելու որոշման նախագիծը, հայտարարել է, որ դա Թուրքիայի ներքին գործն է՝ նախատեսված ներքին օրենսդրությամբ։
Ավելի վաղ թուրքական Anadolu գործակալությունը հայտնել էր, որ երկրի խորհրդարան է ներկայացվել նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի որոշման նախագիծն Ադրբեջան թուրք զինծառայողների գործուղման մասին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Բանն այն է, որ Ադրբեջանի տարածքում մշտադիտարկման կենտրոն է լինելու, այնտեղ պետք է թուրք զինվորականներ ուղարկել՝ սա ներքին ընթացակարգեր են, որոնք նախատեսված են Թուրքիայի ներքին օրենսդրությամբ։ Դա Թուրքիայի ներքին գործն է»,- ասել է Պեսկովը։
«Իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի տարածքում համատեղ դիտարկման կենտրոնի ստեղծմանը, ապա դա ՌԴ և Թուրքիայի երկկողմ պայմանավորվածության արդյունք է»,- ասել է Պեսկովը։
Նոյեմբերի 11-ին Էրդողանը հայտարարել էր, որ Անկարան և Մոսկվա հուշագիր են ստորագրել Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի վերահսկման դիտարկման կենտրոնի մասին և որ իրենք մասնակցելու են «համատեղ խաղաղապահ առաքելությանը»։ Մինչ այդ Պեսկովը հայտարարել էր, որ ԼՂ հարցում Մոսկվան և Անկարան աշխատելու են Ադրբեջանի տարածքում ստեղծվելիք դիտարկման կենտրոնում՝ «համատեղ խաղաղապահ ուժերի մասին խոսք չի եղել»։

16 Ноябрь 2020 - 11:53 AMT
Внесение в парламент Турции проекта указа президента Реджепа Тайипа Эрдогана о направлении военнослужащих в Азербайджан – это внутренние процедуры, предусмотренные законодательством республики. Об этом заявил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Ранее агентство Anadolu сообщило, что проект указа президента Турции Эрдогана об отправке турецких военных в Азербайджан направлен в парламент республики.
«Дело в том, что там же будет мониторинговый центр на территории Азербайджана, туда нужно отправить турецких военных – это выполнение внутренних процедур, процедур, предусмотренных внутренним законодательством Турецкой Республики. Это внутреннее дело Турции», – сказал Песков, пишет РИА Новости.
«А что касается договоренностей о создании совместного мониторингового центра на территории Азербайджана, то это продукт двусторонней договоренности России и Турции», – добавил представитель Кремля.
Эрдоган заявил 11 ноября, что Анкара и Москва подписали меморандум о центре по контролю за перемирием в Карабахе, они будут принимать участие в «совместной миротворческой миссии». До этого Песков сообщал, что Москва и Анкара будут работать по Карабаху через мониторинговый центр на территории Азербайджана, «речи о совместных миротворческих силах не шло».