Եվրոպական միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով զերծ մնալ ցանկացած գործողությունից կամ հռետորաբանությունից, որը կարող է վտանգել ԼՂ-ում ձեռք բերված հրադադարի պայմանավորվածությունը։
ԵՄ-ն նաև կոչ է անրել տարածաշրջանից լիարժեք և արագ կերպով դուրս բերել օտարերկրյա բոլոր զինյալներին։ ԵՄ-ն վերահաստատել է լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գլխավորությամբ ընդունված միջազգային ձևաչափին` այդ նպատակին հետամուտ լինելու համար:
ԵՄ-ն նաև կարևորել է երաշխավորված մարդասիրական մուտքի անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղ և շրջակա տարածքներ՝ տեղահանված բնակչության կամավոր, անվտանգ, արժանապատիվ և կայուն վերադարձի համար հնարավոր լավագույն պայմաններով։
«Ռազմական ցանկացած հանցագործություն, որը հնարավոր է կատարված լինի, պետք է հետաքննվի»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ Եվրամիությունն ու անդամ պետություններն արդեն իսկ տրամադրում են զգալի հումանիտար օգնություն՝ հակամարտությունից տուժած քաղաքացիական բնակչության անմիջական կարիքները հոգալու նպատակով և պատրաստ են տրամադրել հետագա օգնություն:

ЕС призывает к полному и скорейшему выводу всех иностранных боевиков из района нагорно-карабахского конфликта. Об щтом говорится в заявлении, распространенном Европейским союзом.
«ЕС настоятельно призывает все региональные субъекты воздерживаться от любых действий или риторики, которые могут поставить под угрозу прекращение огня. ЕС также призывает к полному и скорейшему выводу всех иностранных боевиков из региона», – говорится в заявлении.
Евросоюз также считает, что необходимо возобновить усилия по переговорному, всеобъемлющему и устойчивому урегулированию конфликта, в том числе по статусу Нагорного Карабаха.
«Евросоюз намерен внимательно следить за выполнением положений соглашения о прекращении огня в Нагорном Карабахе, особенно за работой мониторингового центра России и Турции», – говорится в сообщении.
Отмечается, что ЕС подчеркнул необходимость гарантированного гуманитарного доступа в прилегающие к Нагорному Карабаху районы с наилучшими условиями для добровольного, безопасного, достойного и устойчивого возвращения перемещенных лиц.