«2009թ. Հարավկովկասյան Երկաթուղային գծի ներդրումները կկազմեն 2,8 մլրդ ռուբլի, իսկ հիմնական ֆոնդերի ընդունման մի մասի յուրացման տեսակետից այդ գումարը կգերազանցի 4,3 մլրդ ռուբլին»,- Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հարավկովկասյան Երկաթուղային գծի տնօրեն Շեվկետ Շայդուլինը:
ՀԿԵԳ ելակետային դրությունը ընկերության գլխավոր տնօրենը գնահատեց որպես բավարար, բայց նկատեց, որ աշխատանքի արտադրողականության, շարժական կազմի քարշիչ ուժի օգտագործման ինտենսիվության տեսակետից ՀԿԵԳ ինֆրակառույցը զիջում է հարեւան պետությունների երկաթուղագծային համակարգերին:
Նրա խոսքով, այսօր ՀԿԵԳ դիտարկվում է որպես Հայաստանի խոշոր տրանսպորտային ընկերություն, եւ տրանսպորտային շուկայի սեգմենտում ընկերությունն աշխատում է խիստ մրցակցական ճնշման պայմաններում` զբաղեցնելով ոչ այնքան շահավետ մի տեղ: Գլխավոր տնօրենը պարզաբանել է, որ բեռների փոխադրման կառույցում Հայաստանում երկաթգիծը զբաղեցնում է 29%, իսկ ավելի քան 54%- ավտոմոբիլայինը:
Շայդուլինը շոշափել է նաեւ որակավորված կադրերի ընտրության հարցը` նշելով, որ ՀԿԵԳ համագործակցում է Գյումրիի տեխնիկումի եւ ինչպես ՀՀ, այնպես էլ ՌԴ համապատասխան բուհերի հետ: «Մենք արդեն 200 մասնագետ ունենք, որոնք հաճախում են հատուկ դասընթացների եւ մոտ ապագայում կհամալրեն ընկերության շարքերը»,- ասել է գլխավոր տնօրենը:-ապ-

«В 2009 году инвестиции в Южно-Кавказскую Железную дорогу составят 2,8 млрд. рублей, а по освоению в части приема основных фондов – эта сумма превысит 4,3 млрд. рублей», – заявил на пресс-конференции в Ереване гендиректор Южно-Кавказской Железной Дороги Шевкет Шайдуллин.
Исходное состояние ЮКЖД гендиректор компании оценил как удовлетворительное, однако отметил, что с точки зрения производительности труда, интенсивности использования тяги подвижного состава, инфраструктура ЮКЖД уступает состоянию железнодорожных систем соседних государств.
По его словам, сегодня ЮКЖД рассматривается как крупная транспортная компания в Армении, и в сегменте транспортного рынка компания работает в условиях жесткого конкурентного давления, занимая не самое выгодное место. Гендиректор пояснил, что в структуре перевозок грузов железнодорожный транспорт в Армении занимает 29%, более 54% – автомобильный.
Шайдуллин также коснулся вопроса подбора квалифицированных кадров, отметив, что ЮКЖД сотрудничает с Гюмрийским техникумом и соответствующими ВУЗ-ми как РА, так и РФ. «У нас уже 200 специалистов, которые учатся на спецкурсах и в ближайшее время пополнят ряды компании», – сказал гендиректор.