25 Փետրվար 2009 - 14:52 AMT
«Հարավկովկասյան երկաթուղային գիծ» ՓԲԸ-ն սկզբունքորեն մտադրված չէ փոխել հարկային քաղաքականությունը 2009թ.` թողնելով հարկերը 2008թ. դեկտեմբերի 31-ի մակարդակում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հարավկովկասյան Երկաթուղային գծի տնօրեն Շեվկետ Շայդուլինը: Դրա հետ մեկտեղ նա նկատել է, որ հարկերի բարձրացման համար կան բոլոր նախապայմանները, դա ե’ւ էներգառեսուրսների գների բարձրացումներն են, ե’ւ ԱՊՀ երկրների հարկային քաղաքականությունը, որը նույնպես կանխորոշում է հարկերի 8,8% աճ: Այնուամենայնիվ, նշել է Շայդուլինը, ընթացիկ տարվա սկզբից գործում են մինչեւ 22% զեղչեր, ուսանողների համար` մինչեւ 50%: Նա նաեւ տեղեկացրել է, որ ՀԳԵԿ հաճախորդների թիվը 2008թ. հունվարի 20 հազարից աճել է մինչեւ 21 հազար 2009թ. նույն շրջանում:
Մամլո ասուլիսի ընթացքում Շայդուլինը հաղորդել է, որ վերանայվել է բեռներ ուղարկողների եւ ստացողների հանդեպ մոտեցումը: «Ստեղծվել է Ֆիրմային տրանսպորտային մատակարարման կոնտրեն եւ որոշվել են դրա աշխատանքի երեք սեգմենտները, այն է` մասնավոր հաճախորդների գծով, որոնք ապահովում են ՀԳԵԿ եկամուտների 80%, փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների եւ մասնավոր ձեռներեցների գծով»,- ասել է նա: Շայդուլինի խոսքով, այդ սեգմենտներից յուրաքանչյուրը պահանջում է անհատական մոտեցում, քանի որ գոյություն ունեն բեռներ, որոնց գները փոխադրման արժեքից ցածր են, եւ որոշ բեռնափոխադրողներ կարող են սխալմամբ վճարել ուղարկելու եւ ստացողի գումարները:
Շայդուլինը հաղորդել է, որ վերանայվել է նաեւ մոտեցումը հաճախորդի հանդեպ: «Մենք սահմանել ենք բեռնափոխադրումների կազմակերպման հետ կապված բողոքների հատուցման կարգը: Այսօր ցանկացած հաճախորդ երկաթգծի պարատականությունների չկատարման դեպքում պարտավոր է եւ կարող է համապատասխան բողոք ներկայացնել, որը կդիտարկվի եւ անհրաժեշտության դեպքում կբավարարվի»,- ասել է նա:-ապ-

25 Февраль 2009 - 14:52 AMT
ЗАО “Южно-Каквказская железная дорога” принципиально не намерено менять тарифную политику в 2009 году, оставив тарифы на уровне 31 декабря 2008 года. Об этом на пресс-конференции заявил генеральный директор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин. Вместе с тем, заметил он, для повышения тарифов есть все предпосылки, это и рост цен на энергоресурсы, и тарифная политика по странам СНГ, которая также предопределяет рост в 8,8%. Тем не менее, отметил Шайдуллин, с начала текущего года действуют скидки до 22%, скидки студентам до 50%. Он также проинформировал, что количество клиентов ЮКЖД с 10 тыс. в январе 2008 года увеличилось до 21 тыс. За тот же период 2009 года.
В ходе пресс-конференции Шайдуллин сообщил, что пересмотрен подход к грузоотправителям и грузополучателям. «Создан дорожный Центр фирменного транспортного обслуживания и определены три сегмента его работы, а именно, по линии корпоративных клиентов, которые обеспечивают 80% доходов ЮКЖД, представителей малого и среднего бизнеса и частников», – сказал он. По словам Шайдуллина, каждый из этих сегментов требует индивидуального подхода, поскольку существуют грузы, цена на которые меньше стоимости перевозки, и некоторые грузоотправители могут проплатить только доставку с оплатой получателя.
Шайдуллин сообщил, что пересмотрен также подход к клиенту. «Мы подписали порядок возмещения претензий в связи с организацией перевозок. Сегодня любой клиент при невыполнении обязательств железной дороги обязан и может подать соответствующую претензию, которая будет рассмотрена и при необходимости, удовлетворена», – сказал он.