25 Փետրվար 2009 - 16:45 AMT
Փետրվարի 25-ին Եր-անում մեկնարկեցին Հայ-գերմանական միջկառավարական երկօրյա խորհրդակցությունները: Ինչպես հաղորդեցին Հայաստանի Ֆինանսերի նախարարության մամլո ծառայությունում, հայ-գերմանական ֆինանսական համագործակցությունը կենտրոնացած է երեք հիմնական ոլորտներում` ֆինանսական – մասնավոր հատված, էներգետիկա, ջրամատակարարում – ջրահեռացում: Համեմատաբար փոքրածավալ դրամաշնորհային ծրագրեր են իրականացվում առողջապահության – բնապահպանության ոլորտներում: Երկօրյա խորհրդակցության շրջանակներում կքննարկվեն գործող – ապագա ծրագրերը: 2008թ. կնքված «ԳԴՀ կառավարության – ՀՀ կառավարության միջ- 2007-2008թթ. ֆինանսական համագործակցության մասին» համաձայնգրի շրջանակներում նախատեսվում է իրականացնել հետ-յալ ծրագրերը` «Բնակարանային ֆինանսավորման շուկա (Հիպոթեքային շուկա)» ծրագրի II փուլը (6 մլն եվրո արժողությամբ), «Հիդրոէլեկտրակայանների Որոտան կասկադ (խառը ֆինանսավորում)» ծրագիրը (29 մլն եվրո), «Գյումրի II բարձրավոլտ էլեկտրակայանի վերականգնում» ծրագիրը (մինչ- 14.6 եվրո), «Հայաստան-Վրաստան էլեկտրահաղորդման բարձրավոլտ գծի կառուցում» ծրագիրը (մինչ- 20.4 մլն եվրո), «Համայնքային ենթակառուցվածքների վերականգնում այլ շրջանակներում.Փուլ 2-րդ (ՀԵԾ II) հարակից միջոցառումներ» ծրագիրը (3 մլն եվրո դրամաշնորհ), «Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի» ծրագրի II փուլը (1 մլն եվրո դրամաշնորհ):
ԳԴՀ կառավարության կողմից միջոցները տրամադրվել են արտոնյալ պայմաններով` 40 տարի մարման ժամկետով, 0.75 %-ով, 10 տարի մարման արտոնյալ ժամկետով: Ընդհանուր առմամբ հայ-գերմանական ֆինանսական համագործակցություն շրջանակներում մինչ օրս Հայաստանին հատկացվել էր 235 մլն եվրո, որոնցից 195 մլն` վարկային միջոցներ, եւ 40 մլն` գրանտեր:
Նշենք, որ խորհրդակցություններում հայկական կողմը գլխավորեց Հայաստանի ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը, գերմանական պատվիրակությունը` Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության եվ զարգացման նախարարության ներկայացուցիչ տիկին դոկտոր Մարիոն Ուրբանը:-ապ-

Двухдневные армяно-немецкие правительственные консультации стартовали сегодня в Ереване. Как сообщили в пресс-службе Министерства финансов Армении, армяно-немецкое финансовое сотрудничество осуществляется по трем основным направлениям – финансовый и частный сектор, энергетика и водоснабжение. Сравнительно скромные грантовые программы реализуются также в сферах здравоохранения и экологии. Согласно источнику, в ходе нынешних консультаций будут обсуждены действующие и планируемые программы. В рамках подписанного в 2008 году армяно-германского Соглашения о сотрудничестве предполагается реализовать следующие программы: второй этап программы «Ипотечный рынок» (стоимостью в 6 млн. евро), каскад ГЭС Воротан (29 млн. евро смешанное финансирование), реконструкция высоковольтной электростанции Гюмри II (14,6 млн евро), строительство высоковольтной линии электропередач Армения-Грузия (20,4 млн. евро), второй этап программы «Восстановление общинных инфраструктур в иных областях» (3 млн. евро), второй этап программы борьбы с туберкулезом (1 млн.).
Финансовые средства правительством Германии были предоставлены по льготным тарифам – 0,75% сроком на 40 лет. В целом в рамках армяно-германского финансового сотрудничества до сегодняшнего дня Армении было предоставлено 235 млн. евро, из коих 195 млн. – кредитные средства, и 40 млн. – гранты.
Отметим, что армянскую сторону на консультациях возглавил министр финансов Армении Тигран Давтян, германскую делегацию возглавила представитель министерства экономического сотрудничества и развития Германии доктор Марион Урбан.