Ռուսաստանն ու Իրանը քննարկում են Բուշերի ԱԷԿ շահագործման ՀԾ ստեղծման հարցը: Այդ մասին հաղորդել է «Ռոսատոմի» ղեկավար Սերգեյ Կիրիենկոն: Կիրիենկոն եւ Իրանի փոխնախագահ Գոլյամ Ագազադեն ակտիվ գոտի են մտել եւ դիտել, թե ինչպես են վառելիքային կուտակումների իմիտատորները բեռնավորվում շարժիչի մեջ: Իրանն ու Ռուսաստանը ծրագրում են ստորագրել առնվազն 10 տարի միջուկային վառելիք մատակարարելու երկարաժամկետ պայմանագիր, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Բուշեր» ատոմակայանը կառուցվում է արդեն 30 տարի, ռուս մասնագետներն այդ նախագծին միացել են միայն 1995թ., իսկ մինչ այդ արեւմտյան ընկերություններն էին վարում շինարարությունը, եւ սարքավորումների մի մասը, որն արդեն ավելի քան 20 տարի պահվում է հրապարակում, ինտեգրվեց նախագծի մեջ:

Россия и Иран обсуждают вопрос о создании СП по эксплуатации АЭС В Бушере. Об этом сообщил глава “Росатома” Сергей Кириенко. Кириенко и вице-президент Ирана Голям Реза Агазаде вошли в активную зону и посмотрели, как загружаются имитаторы топливных сборок в корпус реактора. Иран и Россия планируют в ближайшее время заключить долгосрочный контракт на поставку ядерного топлива как минимум на 10 лет, передает «Интерфакс».
Атомная станция “Бушер” строится уже 30 лет, российские специалисты к этому проекту присоединились только в 1995 году, а до этих пор западные компании вели строительство и часть оборудования которое уже больше 20 лет хранится на площадке, была интегрирована в проект.