Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում Սեւծովյան տարածաշրջանի ինտեգրման հնարավորություններն ու խնդիրները քննարկվեցին Աթենքում կայացած խորհրդաժողովի ընթացքում: Միջոցառմանը ներկա էին շուրջ 150 քաղաքական գործիչներ, խորհրդարանականներ եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ Բուլղարիայից, Հայաստանից, Ադրբեջանից, Վրաստանից, Մոլդովայից, Ռումինիայից, Ռուսաստանից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից, ինչպես նաեւ տնտեսական եւ սոցիալական հարցերի գծով միջազգային եւ տարածաշրջանային փորձագետներ:
Բելառուսում եւ Ուկրաինայում Համաշխարհային բանկի տնօրեն Լուկա Բարբոնեն, ելույթ ունենալով խորհրդաժողովում, նշել է, որ 1999-2006թթ համեմատ ՀՆԱ աճը սեւծովյան տարածաշրջանի երկրներում աճել է շուրջ 6 տոկոսով, ինչը թույլ կտա նվազեցնել աղքատության մակարդակն այդ երկրներում: Նրա խոսքերով, ՀԲ-ն շարունակում է սատարել տարածաշրջանի երկրներին տնտեսական ճգնաժամի շրջանում:
Իր հերթին Հունաստանի արտգործնախարար Դորա Բակոյանին նշել է, որ խորհրդաժողովը տարածաշրջանի երկրներին տնտեսության ոլորտում փորձի փոխանակման հնարավորություն է ընձեռում: Բացի այդ, ըստ Հունաստանի ԱԳՆ ղեկավարի, խորհրդաժողովի մասնակիցները կսովորեն, թե ինչպես պահպանել վերջին տարիներին իրենց երկրներում գրանցված տնտեսական աճը: Դորա Բակոյանին ընդգծել է, որ Հունաստանը կաջակցի սեւծովյան տարածաշրջանի երկրներին տնտեսական խնդիրրների լուծման հարցում:
Ըստ փորձագետների կանխատեսումների, 2009-ին ակնկալվում է ՀՆԱ աճի զգալի նվազում, իսկ 2010թ. կանխատեսվում է ՀՆԱ կտրուկ անկում Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպության անդամ երկրներում եւ եվրոյի գոտում:

25 Февраль 2009 - 19:28 AMT
Возможности и проблемы региональной интеграцией Черноморском региона в условиях мирового экономического кризиса были обсуждены в ходе организованной в Афинах конференции. На мероприятии присутствовало около 150 политиков, парламентариев и представителей гражданского общества из Болгарии, Армении, Азербайджана, Грузии, Молдовы, Румынии, России, Турции, Украины, а также международные и региональные эксперты по экономическим и социальным вопросам.
Директор Всемирного банка (ВБ) в Беларуси и Украине Лука Барбоне, выступая на конференции, отметил, что по сравнению с 1999-2006 годами, рост ВВП в странах черноморского региона увеличился более на 6%, что позволит уменьшить масштабы нищеты в этих странах. По его словам, ВБ продолжит оказывать поддержку странам региона во время экономического кризиса.
В свою очередь министр иностранных дел Греции Дора Бакоянни отметила, что конференция является возможностью для стран региона обменяться опытом в сфере экономики. Кроме того, по словам главы МИД Греции, участники конференции научатся тому, как сохранить экономический рост, достигнутый за последние годы в своих странах. Дора Бакоянни подчеркнула, что Греция поддержит усилия стран Черноморского региона в решении экономических проблем.
По прогнозам экспертов, в 2009 году ожидается существенное снижение роста ВВП, а в 2010 году эксперты прогнозируют резкий спад ВВП в странах членах Организации Экономического Сотрудничества и Развития (ОЭСР) и зоне евро.