25 Փետրվար 2009 - 18:17 AMT
Համաշխարհային բանկը հավանության է արժանացրել Հայաստանին 85 մլն դոլար արժողությամբ վարկի տրամադրմանը` համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը հաղթահարելու գործում աջակցություն ցույց տալու նպատակով: Այդ մասին հաղորդում է Համաշխարհային բանկի մամլո ծառայությունը: Վարկը տրամադրվել է 20 տարի ժամկետով` 10 տարի արտոնյալ ժամանակաշրջանով:
Վարկը տրամադրվել է 4 ծրագրի զարգացման համար, որոնցից երեքը կիրականացվեն Միջազգային զարգացման ասոցիացիայի հովանու ներքո: Նշված գումարից 8 մլն դոլարը հատկացվում է Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի, 2 մլն դոլարը` փոքր ագրոբիզնեսի եւ գյուղական ոլորտում ձեռներեցության զարգացման, 25 մլն դոլարը` գյուղական ճանապարհների, 50 մլն դոլարը` «Փոքր եւ միջին ձեռներեցության զարգացմանն ուղղված նախագծերի ֆինանսավորման հասանելիություն» նախագծի իրագործման համար:
Բացի դրանից, ՀԲ-ի տնօրենների խորհուրդը նաեւ հաստատել է Գլոբալ բնապահպանական հիմնադրամի կողմից Հայաստանին 1,5 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով դրամաշնորհի տրամադրումը, որն ուղղորդված է Հայաստանում երկրաջերմային էներգետիկ պաշարների հետագա իրացմանը:

Всемирный банк одобрил выдачу кредита Армении на сумму в $85 млн с целью оказания содействия республике в преодолении негативного воздействия мирового экономического кризиса. Об этом сообщает пресс-служба Всемирного банка. Кредит предоставлен сроком на 20 лет со льготным периодом в 10 лет.
Кредит выделен для развития 4-х проектов, три из которых будут осуществляться под эгидой Ассоциации международного развития. Из указанной суммы $8 млн. выделяется для Фонда социальных инвестиций, $2 млн. на развитие малого агробизнеса и сельского предпринимательства, $25 млн. на ремонт сельских дорог, $50 млн на реализацию проекта “Доступ к финансированию проектов по развитию малого и среднего предпринимательства”.
Помимо этого, совет директоров ВБ также утвердил предоставление Армении гранта Глобального экологического фонда в размере 1,5 млн. долларов США, нацеленного на дальнейшее освоение в Армении геотермальных энергетических ресурсов.