26 Փետրվար 2009 - 12:46 AMT
Հայաստանի ֆոնդային շուկայում առաջին IPO կիրագործվի արդեն ընթացիկ տարում: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Հայաստան NASDAQ OMX» Ֆոնդային բորսայի տնօրեն Արմեն Մելիքյանը: Նրա խոսքով, վերջին ժամանակում շատ ընկերություններ բավական բարձր աճ գրանցեցին եւ այսօր արդեն պատրաստ են նոր գործիքներ օգտագործել ներդրումների գրավման համար, մասնավորապես, IPO օգնությամբ: «Եթե 2010թ. մենք ունենանք IPO կիրառող 20 ընկերություն, կարելի է ասել, որ Հայաստանի կապիտալի շուկան բարձր տեմպերով է զարգանում»,- ասել է Արմեն Մելիքյանը: Նրա խոսքով, Հայաստանի կապիտալի շուկան ավելի լավ վիճակում է գտնվում, քան զարգացած երկրներում: «Քանի որ շուկան բավականաչափ զարգացած չէ, համաշխարհային ճգնաժամը թեեւ չի շրջանցի նրան, բայց այնուամենայնիվ չի ունենա այն հետեւանքները, որոնք իրենց վրա զգացել են Եվրոպայի, Ռուսաստանի եւ այլ զարգացած երկրների կապիտալի շուկաները»,- պարզաբանել է նա:
Հայաստան NASDAQ OMX-ի տնօրենը բացատրել է, որ IPO-ն ընկերության ժողովրդականության բարձրացման հաշվին ճանապարհ է բացում դեպի կապիտալի առավել էժան աղբյուրներ եւ թույլ է տալիս նվազեցնել ներդրված ֆինանսավորման արժեքը:

Первое IPO на фондовом рынке Армении будет осуществлено уже в текущем году. Об этом на пересс-конференции заявил директор Фондовой биржы «NASDAQ OMX Армения» Армен Меликян. По его словам, за последнее время многие компании зарегистрировали достаточно высокий рост и сегодня уже готовы использовать новые инструменты для привлечения инвестиций, в часности с помощью IPO. «Если к 2010 году у нас будет 20 фирм, применяющих IPO, можно говорить, что рынок капитала Армениии развивается высокими темпами», – сказал Армен Меликян. По его словам, рынок капитала Армениии находится в лучшем состоянии, нежели в развитых странах. «Поскольку рынок недостаточно развит, мировой кризис хоть и не обойдет его стороной, но тем не менее не будет иметь тех последствий, которые ощутили на себе рынки капитала Европы, России и других развитых стран», – пояснил он.
Директор NASDAQ OMX Армения пояснил, что IPO за счет повышения уровня публичности компании открывает путь к более дешевым источникам капитала и позволяет снизить стоимость привлеченного финансирования.