Հայաստանում կապիտալի շուկայի զարգացումը եւ հասարակական գործարքների մեխանիզմի կիրառումը կդառնա փետրվարի 27-ին Երեւանում մեկնարկող «Կապիտալի շուկան Հայաստանում» թեմայով կոնգրեսի քննարկումների հիմնական թեման: Նման կոնգրեսի անցկացման անհրաժեշտություն ներկայացնելով` «Գրանտ Տորնտոն Ամիո» աուդիտորա-քոնսալթինգային ընկերության բաժնետեր Գուրգեն Հակոբյանը նշել է, որ վերջին տարիներին Հայաստանը զարգացման տեմպերով առաջ է մղվել, ինչի կապակցությամբ որոշակի նախապայմաններ են առաջացել ֆինանսական շուկայի զարգացման համար: Այդպիսի նախապայմաններից մեկը NASDAQ OMX -ի ներկայությունն է Հայաստանում, ինչպես նաեւ կառավարության գործողությունները` ուղղված կապիտալի շուկայի ինֆրակառույցների բարեփոխմանը: Բացի այդ, զգալի հետաքրքրություն է առաջացել հանրության եւ խոշոր ընկերությունների կողմից, որոնք վերջերս զարգանում են արագ տեմպերով եւ արդեն պատրաստ են նոր գործիքներ կիրառել գումարային միջոցների ներգրավման համար, պարզաբանել է Գուրգեն Հակոբյանը:
«Հայաստան NASDAQ OMX» Ֆոնդային բորսայի տնօրեն Արմեն Մելիքյանը կարծիք է հայտնել, որ ցանկացած շուկայի զարգացման մակարդակը կախված է նրա մասնակիցների կրթության մակարդակից:
«Կոնֆերենցիայի հիմնական նպատակն է` մեր բիզնեսի ներկայացուցիչներին ուսուցանել գործածելու նոր գործիքները ներդրումների գրավման համար»,- ասել է նա` ավելացնելով, որ դա կօգնի նրանց զարգանալ համաշխարհային ճգնաժամի ավարտից հետո: Նրա խոսքով, ֆինանսական ճգնաժամն ունի նաեւ իր դրական կողմերը: «Այն կօգնի մաքրել կապիտալի շուկան, որը կլքեն ընկերությունների մի մասը, իսկ նրանք, ովքեր կմնան, նոր հնարավորություններ կստանան ներդրումների գրավման համար: Խոսքը, իհարկե, արդեն գնալու է ոչ մեծ ծավալների մասին»,- ասել է նա: Ամփոփելով վերը ասածը` Մելիքյանն ասել է, որ առաջիկա կոնֆերենցիայի արդիականությունը յուրահատուկ նշանակություն է ստանում ճգնաժամի պայմաններում, քանի որ անհրաժեշտ է օգտագործել նման պահը պոտենցիալ ներդնողների տեղեկացման եւ նախապատրաստման համար:
Նշենք, որ ֆորումի կազմակերպիչը Grant Thornton Amyot (GTA) աուդիտորա-քոնսալթինգային ընկերությունն է` Հայաստանի Կենտրոնական բանկի , Տնտեսության նախարարության, Հայաստանի Բանկերի միության, «Հայաստան NASDAQ OMX» Ֆոնդային բորսայի, Հայաստանում Ամերիկայի Առեւրի պալատի (AmCham), «Ֆինանսական սեկտորի զարգացում» USAID ծրագրի աջակցությամբ: Աուդիտորա-քոնսալթինգային ընկերության բաժնետեր Գուրգեն Հակոբյանն իր կողմից հայտնել է «Գրանտ Տորնտոն Ամիո»-ի պատրաստակամությունը Կապիտալի շուկայի մասին տեղեկատվության ստացման առնչությամբ ցանկացած ընկերությանը աջակցություն ցուցաբերելու գործում:

26 Февраль 2009 - 14:25 AMT
Развитие рынка капитала и применение механизма публичных сделок в Армении станет основной темой обсуждений стартующего 27 февраля в Ереване конгресса на тему «Рынок капитала в Армении». Представляя актуальность проведения подобного конгресса, акционер аудиторско-консалтинговой компании «Грант Торнтон Амио» Гурген Акопян отметил, что за последние годы Армения по темпам развития продвинулась вперед, в связи с чем возникли определенные предпосылки для развития финансового рынка. Одной из таких предпосылок является присутствие NASDAQ OMX в Армении, а также действия правительства, направленные на реформирование инфраструктур рынка капитала. Кроме этого, возник значительный интерес со стороны общества и крупных компаний, которые в последнее время развиваются быстрыми темпами и уже готовы применять новые инструменты для привлечения денежных средств, пояснил Гурген Акопян.
Директор Фондовой биржы «NASDAQ OMX Армения» Армен Меликян высказал мнение, что уровень развития любого рынка зависит от уровня образованности его участников.
«Основная цель конференции – обучить представителей нашего бизнеса использовать новые инструменты для привлечения инвестиций», – сказал, добавив, что это поможет им развиваться после окончания мирового кризиса. По его словам, финансовый кризис имеет и свои плюсы. «Он поможет очистить рынок, часть фирм покинет его, а те, кто останется, получат новые возможности для привлечения инвестиций. Речь, однако, будет идти уже о небольших объемах», – сказал он. Резюмируя вышесказанное, Меликян сказал, что актуальность предстоящей конференции приобретает особое значение в условиях кризиса, поскольку необходимо использовать подобный момент для осведомления и подготовки потенциальных эмитентов.
Отметим, что организатором форума является аудиторско-консалтинговая компания Grant Thornton Amyot (GTI) при сотрудничестве Центробанка Армении, Министерства экономики, Союза банков Армении, Фондовой биржи «NASDAX OMX Армения», Торговой палаты Америки в Армении (AmCham), программы USAID «Развитие финансового сектора». Акционер аудиторско-консалтинговой компании Гурген Акопян со своей стороны выразил готовность «Грант Торнтон Амио» оказать содействие любой фирме относительно получения информации о Рынке капитала. –ва-