7 Դեկտեմբեր 2020 - 12:50 AMT
Ստամբուլում ձերբակալված ռուսական ՆՏՎ-ի լրագրողներին լրտեսության մեջ կարող են մեղադրել, գրում է ՌԻԱ Նովոստին թուրքական աղբյուրի վրա հղումով։
«Որքան ինձ հայտնի է, գործը վարույթ չի ընդունվել»,- ասել է աղբյուրը։
ՆՏՎ հեռուստաընկերության «Կենտրոնական հեռուստատեսություն» ծրագրի աշխատակիցներ Ալեքսեյ Պետրուշկոյի և Իվան Մալիշկինի ձերբակալության մասին հայտնի է դարձել դեկտեմբերի 6-ին։
Ըստ թուրքական ԱԳՆ-ում աղբյուրի, նրանք հավատարմագրում չունեին և նկարահանում էին մի շրջան, որտեղ գտնվում է Baykar Savunma մարտական անօդաչու սարքերի արտադրությունը։
Ստամբուլի իշխանությունները հաստատել են, որ լրագրողները ձերբակալվել են չարտոնված նկարահանման համար։ Նրանք կալանքի տակ կմնան առաջիկա 3 օրը։
Կրեմլն իր հերթին հույս է հայտնել, որ ռուս լրագրողների ձերբակալության միջադեպը Թուրքիայում կկարգավորվի, իսկ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները մոտ ապագայում ազատ կարձակվեն։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։

7 Декабрь 2020 - 10:56 AMT
Задержанным в Стамбуле журналистам НТВ могут предъявить обвинение в шпионаже, пишет РИА Новости со ссылкой на турецкий источник, знакомый с ситуацией.
«Но, насколько мне известно, суд пока не принял это дело к рассмотрению», — сказал он.
О задержании сотрудников программы «Центральное телевидение» на НТВ Алексея Петрушко и Ивана Малышкина стало известно 6 декабря.
По словам источника издания в турецком МИД, они не имели аккредитации и вели съемку в районе, где располагается производитель боевых беспилотников Baykar Savunma.
Администрация Стамбула подтвердила, что журналистов задержали за несанкционированную съемку. Они останутся под стражей в течение трех дней.