9 Դեկտեմբեր 2020 - 09:52 AMT
Դեկտեմբերի 14-ից Ռոսսելխոզնադզորն արգելել է Հայաստանի Արմավիրի մարզից լոլիկի և պղպեղի ներմուծումը Ռուսաստան Pepino mosaic virus-ի պատճառով (պեպինո խճանկարային վիրուս), փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
2019-ի տվյալներով Հայաստանը ՌԴ բանջարեղեն մատակարարող 9-րդ երկիրն է։ Pepino mosaic virus-ը բանջարեղենի համար ամենավտանգավար վիրուսներից է, ավելի հաճախ այն ազդում է ջերմոցներում աճեցված մթերքների վրա։ Ջերմոցային խոնավությունն ու տաքությունը նպաստում է վիրուսի հարուցիչների ակցտիվացմանը։
Վիրուսը հայտնաբերվել է ներմուծման համար համապատասխան հավաստագիր ունեցող մթերքներում։
Դեռ 2020-ի հոկտեմբերին Ռոսսելխոզնադզորը ՀՀ-ին խնդրել էր խտացնել վերահսկողությունը ՌԴ արտահանվող բանջարեղենի նկատմամբ և տեղեկություն տրամադրել ձեռնարկված միջոցառումների մասին, սակայն այդ տեղեկությունը չի տրամադրվել։
Դեկտեմբերի 10-ից արգելվելու է նաև խնձորի ու լոլիկի ներմուծումն Ադրբեջանից։ Արգելք դրվել է նաև Ուզբեկստանից ու Թուրքիայից ներմուծվող որոշ բանջարեղենի վրա։

Россельхознадзор с 14 декабря запрещает ввоз в Россию томатов и перцев из Армавирской области Армении. В продукции нашли вирус мозаики пепино, сообщили в ведомстве.
Вирус обнаружили в продукции, которая ввозилась в сопровождении фитосанитарного сертификата национальной организации по карантину и защите растений Армении.
Pepino mosaic virus считается одним из наиболее опасных заболеваний овощей. Чаще всего он поражает культуры, которые выращивают в условиях закрытого грунта: тепло и влажность в теплицах способствуют активному размножению патогенов.
В октябре Россельхознадзор попросил Армению усилить контроль за поставляемыми в Россию овощами и представить информацию о результатах расследования и принятых мерах. «По состоянию на начало декабря 2020 года запрошенная Россельхознадзором информация не поступила, что может свидетельствовать о неготовности армянской системы фитосанитарного контроля обеспечить ввоз в Россию продукции, свободной от вируса мозаики пепино»,- сообщается на сайте Россельхознадзора.
С 10 декабря запрещен также импорт в Россию яблок и томатов из Азербайджана.
В 2019 году Армения занимала восьмое место по поставкам помидоров в Россию после Азербайджана, Турции, Китая, Марокко, Белоруссии, Узбекистана и Ирана.