27 Փետրվար 2009 - 11:34 AMT
«Հայաստանը ներուժ եւ անհրաժեշտ պայմաններ ունի կապիտալի շուկայի զարգացման համար»,-ասել է էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը ուրբաթ օրը Երեւանում կայացած «Կապիտալի շուկան Հայաստանում» թեմայով խորհրդաժողովի ընթացքում: Ըստ Երիցյանի, ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում այն ձեռնարկությունները, որոնք աշխատել են կապիտալի զարգացած շուկաներում, դժվարություններ ունենալով, իրենց հայացքն ուղղել են զարգացող երկրների կողմը, որոնք այդչափ չեն տուժել համաշխարհային ճգնաժամից: Էկոնոմիկայի նախարարրը կարծիք է հայտնել, որ 1-2 տարուց ներդնողները կբախվեն այդ տեղը գրավելու դժվարությունների հետ, սակայն այսպես կոչված «համաշխարհային քաոսը» նոր հնարավորություններ կբացի հաղթահարվելուց հետո:
Խորհրդաժողովում Երիցյանը կարեւորել է ՀՀ կապիտալի շուկայում NASDAQ OMX-ի ներկայությունը: «Կապիտալի շուկան եկամուտների վերաբաշխման մեխանիզմ է, որի բացակայությունը համեմատելի է հարկային օրենսդրության բացակայության հետ»,-ասել է նա: Այդ առնչությամբ, նրա խոսքերով, ՀՀ կառավարությունը որոշ միջոցներ է ձեռնարկել` առաջինը, ստեղծելով թոշակային հիմնադրամ, որը թույլ կտա մասնավոր խնայողություններ անել եւ համապատասխան կառավարման դեպքում վերաուղղել այդ միջոցները ֆինանսական շուկայի զարգացմանը: «Համաշխարհային փորձը ցույց է տալիս, որ փակվել են շատ հայտնի ընկերություններ, սակայն ոչ թոշակային հիմնադրամներ«,-ասել է նախարարը:
Ինչպես հաղորդել է Երիցյանը, կառավարության գործունեության մեկ այլ ուղղությում է կորպորատիվ կանոնների ներդրումը Հայաստանի տնտեսության մեջ, ինչը կիրականացվի երեք ուղղություններով` կառավարման միջազգային կորպորատիվ կանոնների պարտադիր կիրառում պետական սեկտորում, ընկերությունների հրապարակայնության, բաց աշխատելու ապահովում, հիմնավորման տրամադրում` կառավարման կորպորատիվ կանոնների կիրառումից հրաժարվելու դեպքում:
«Գիտատար էկոնոմիկայի հայեցակարգը եւս հիմք է կապիտալի շուկայի զարգացման համար»,-ասել է նախարարը: Նրա խոսքերով, եթե շուկայի պոտենցիալ մասնակիցը չգիտի թե «որտեղ եւ ում» նա կարող է առաջարկել իր ապրանքը, այսինքն չկա մի հարթակ, որտեղ կարող են հանդիպել ներդնողներն ու շուկայի օպերատորները` մասնավոր ձեռներեցները, զարգացման մասին խոսք լինել չի կարող:

«У Армении есть потенциал и необходимые условия для развития рынка капитала», – сказал министр экономики Нерсес Ерицян в пятницу на конференции в Ереване на тему «Рынок капитала в Армении». По словам Ерицяна, в условиях финансово-экономического кризиса те предприятия, которые работали на развитых рынках капитала, испытав трудности, обратили свой взгляд на развивающиеся страны, не столь подверженные мировому кризису. Министр экономики выразил мнение, что в течение 1-2 лет инвесторы будут сталкиваться с трудностями завоевания этой ниши, но так называемый «мировой хаос» откроет новые возможности после его преодоления.
В ходе конференции Нерсес Ерицян отметил важность присутствия на рынке капитала NASDAQ OMX Армения и дальнейшее ее развитие. «Рынок капитала является механизмом перераспределения доходов, отсутствие которого сравнимо с отсутствием налогового законодательства», – сказал он. В связи с этим, по его словам, со стороны правительства Армении предприняты некоторые действия: во-первых, создание пенсионного фонда, который позволит накопить частные сбережения и при соответствующем управлении перенаправить данные средства на развитие финансового рынка. «Мировой опыт показывает, что закрывались многие известные компании, но только не пенсионные фонды», – добавил министр экономики.
Как сообщил Нерсес Ерицян, другим направлением в деятельности правительства является программа внедрения корпоративных правил управления в экономику Армении, реализация которой будет осуществляться по трем направлениям: внедрение в госсектор обязательных международных корпоративных правил управления; требование к публичности, открытости компании; предоставление обоснованности компании по отказу применения корпоративных правил управления.
«Концепция наукоемкой экономики также является основой для развития рынка капитала», – сказал министр экономики. По его словам, если потенциальный участник рынка не знает, «где и кому» он может предложить свой товар, т. е. нет платформы, где могут встречаться инвесторы и операторы рынка (частные предприниматели), не может быть речи о его развитии. –ва-