27 Փետրվար 2009 - 12:49 AMT
Հայաստանի կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի առաջարկած քաղաքականությունը վկայում է այն մասին, որ դասավորվել են կապիտալի շուկայի զարգացման համար անհրաժեշտ նախապայմանները: Այդ մասին, ելույթ ունենալով «Հայաստանի կապիտալի շուկա» կոնֆերենցիային, հայտնել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանը:
Նրա խոսքով, կապիտալի շուկայի ակտիվացման նպատակով Հայաստանի կառավարությունն արդեն հանդես է եկել մի շարք կարեւոր նախաձեռնություններով: Դա, մասնավորապես, թոշակային հաշիվների ծրագիրն է, կորպորատիվ կառավարման սկզբունքների, գիտությամբ հարուստ տնտեսության ներմուծումը, բիզնեսի ինկուբացիան, ինչպես նաեւ ներդրումային ֆոնդի միջնորդությամբ պետության մասնակցությունը:
Ինչպես հաղորդել է Ներսես Երիցյանը, աջակցելով մասնավոր ձեռներեցին կապիտալի շուկային մասնակցելու գործում, կառավարությունն իր կողմից մտնում է այսպես կոչված ներդրումային ռիսկի մեջ: «Մենք կփորձենք ներդնող կապիտալիստներին համոզել մոտակա 1-2 տարում Հայաստանում ներդրումային ֆոնդ բացել»,- ասել է նա: Երիցյանի խոսքով, ներդրումային ֆոնդի գործադրման համար անհրաժեշտ է $100 մլն-ի չափով ֆինանսական միջոցների կուտակում:
Կոնֆերենցիայի ընթացքում Էկոնոմիկայի նախարարության ղեկավարը հայտնել է, որ պետությունն իր կողմից առաջադրելու է շուկայի մասնակիցների թափանցիկության, բաց լինելու պահանջները: «Արդարացված չի լինի, եթե թոշակային ֆոնդի միջոցները չգտնեն իրենց արժեքավոր թղթերը, շուկայի պոտենցիալ մասնակիցները չեն կարողանա իրագործել IPO-ն»,- ասել է նա:

27 Февраль 2009 - 12:49 AMT
Предложенная правительством и Центробанком Армении политика свидетельствует о том, что сложились необходимые предпосылки для развития рынка капитала. Об этом, выступая на конференции «Рынок капитала в Армении», заявил министр экономики Армении Нерсес Ерицян.
По его словам, с целью активизации рынка капитала правительство Армении уже выступило с рядом важных инициатив. Это, в частности, программа пенсионных счетов, внедрение принципов корпоративного управления, внедрение наукоемкой экономики, инкубация бизнеса, а также участие государства посредством венчурного фонда.
Как сообщил Нерсес Ерицян, содействуя частному предпринимателю в участии на рынке капитала, правительство со своей стороны входит в так называемые венчурные риски. «Мы попытаемся уговорить венчурных капиталистов в ближайшие 1-2 года открыть в Армении венчурный фонд», – сказал он. По словам Ерицяна, для запуска венчурного фонда необходимо накопление финансовых средств в размере $100 млн.
В ходе конференции глава министерства экономики заявил, что со своей стороны государство будет предъявлять требования прозрачности, открытости участников рынка. «Будет неоправданным, если средства пенсионного фонда не найдут своих ценных бумаг, потенциальные участники рынка не смогут осуществлять IPO», – сказал он.