Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ժամանակ Ռուսաստանը չի օգնել իր ռազմավարական դաշնակից Հայաստանին։ Ճիշտ այդ ժամանակ ՌԴ հետախուզական ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը ժամանակ էր անցկացնում ադրբեջանցի միլիարդատեր, Ռուսաստանում առևտրի կենտրոնների ու հյուրանոցների սեփականատեր Գոդ Նիսանովի հետ, փոխանցում է «Պրոյեկտը»։
Նիսանովը Մոսկվայում «Եվրապեյսկի» առևտրի կենտրոնի և «Ուկրաինա» հյուրանոցի սեփականատերն է, համարվում է Ռուսաստանում ամենահաջողակ ռանտյեն՝ ըստ Forbes-ի $2․7 մլրդ կարողությամբ: Նշվում է, որ միլիարդատեր Նիսանովի ունեցած կապերը ՌԴ ու Ադրբեջանի ղեկավարների հետ կարող են լույս սփռել Ռուսաստանի՝ դաշնակից Հայաստանին պատերազմի ընթացքում չօգնելու պատճառների վրա։
Ըստ աղբյուրի՝ Նիսանովն իր բիզնեսը կառուցել է բաքվեցի իրավաբան Իլհամ Ռահիմովի օգնությամբ, որը նաև ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համակուրսեցին է ու ընկերը։
«Ռահիմովի մանկությունն անցել է Ղարաբաղում։ 1970 թվականին նա մեկնել է ՌԴ սովորելու, ընդունվել Լենինգրադի համալսարանի իրավաբանության ֆակուլտետը, որտեղ էլ ամուր կապեր է հաստատել ապագա նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Նրանք բարեկամություն են արել ընտանիքներով։
«Ռահիմովը Պուտինին է հյուր գնացել, իսկ վերջինս մի քանի անգամ այցելել է Ադրբեջան՝ ապրելով Ռահիմովի հոր տանը։ Այդ բարեկամությունը շարունակվում է նաև հիմա»,- նշում են «Պրոյեկտից»։
Մի հարցազրույցում Ռահիմովը ևս նշել է, որ ՌԴ ղեկավարի հետ շփվում է ինչպես համակուրսեցու, այլ ոչ նախագահի։
«Այո, երբ մենք հանդիպում ենք Պուտինի հետ, խոսում ենք այդ մասին (ԼՂ հարցի-խմբ․), ես նրա ուշադրությանն եմ ներկայացնում իմ անձնական տեսակետը։ Ակնհայտորեն, որպես ադրբեջանցի, ղարաբաղյան հարցը նաև իմ ցավն է»,-ասել է նա։
Նիսանովը, առհասարակ, ընկերություն է անում բազմաթիվ «պետքական մարդկանց հետ», որոնց թվում են նաև ռուս բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
Սերգեյ Նարիշկինը, ով Պուտինի կոլագան է եղել դեռ Պետական անվտանգության կոմիտեից (ԿԳԲ), վաղուց է տարված լողով։ Արտաքին հետախուզության ղեկավար դառնալուց հետո էլ նա ամեն օր լողացել է Նիսանովին պատկանող «Ուկրաինա» հյուրանոցի 50 մետրանոց լողավազանում։
Ըստ ականատեսի՝ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ընթացքում Նարիշկինը լողացել է Նիսանովի անձնական լողավազանում՝ ադրբեջանցի փոխնախարարներից մեկի ուղեկցությամբ։ Ընդ որում, խոսքը Նիսանովի անձնական գրասենյակին կից լողավազանի մասին է։ «Պրոյեկտի» թղթակիցը մի քանի անգամ հանդիպել է Նարիշկինին Նիսանովի գրասենյակում՝ նույն ժամին։
Ըստ ականատեսի՝ Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ղեկավարը սովորաբար ներսում մեկ ժամից ավելի էր լինում, նրան ուղեկցում էր ևս մեկ տղամարդ, ով ժամանում էր Ադրբեջանի դիվանագիտական պետհամարանիշերով BMW-ով։
«Դա տեղի է ունեցել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև պատերազմի ամենաթեժ օրերին, բայց երկրի գլխավոր հետախույզի և ազդեցիկ ադրբեջանցիների նման մտերմության պատճառը դժվար թե միայն քաղաքականությունը լիներ։ Եկամտաբեր ընկերության հարցն էլ կար»,-նշում են «Պրոյեկտից»։
Դիվանագիտական մեքենայով երթևեկողը Էլման Բայրամովն է՝ Գոդ Նիսանովի մտերիմը։ Բայրամովը ղեկավարում է Mosazervinzavod-ը, որը թողարկում է կոնյակ, պորտվեյն ու օղի։ Ամեն ինչի հետ մեկտեղ նա Ադրբեջանի փոխվարչապետ Յագուբ Էյուբովի ընտանիքի անդամն է՝ խնամին։
Նարիշկինի հետ Բայրամովն ընկերություն է անում դեռ 2000-ականներից․ նրանք «հարևան ամառանոցներում» են ապրել։ Հենց Բայրամովն է Նարիշկինին ծանոթացրել Նիսանովի հետ։ Բացի անձնական լողավազանից օգտվելու հնարավորությունից, ՌԴ գլխավոր հետախույզն այլ բոնուսներ էլ է ստանում բիզնեսմենից, օրինակ՝ Նիսանովի անձնական բիզնես-ինքնաթիռը՝ Gulfstream G65-ը։ Միևնույն ժամանակ, Նարիշկինի դուստր Վերոնիկան Իլհամ Ալիևի դստեչ` Լեյլայի ընկերուհին է։
Ինչպես հոդվածում է նշվում՝ Նարիշկինին ու Նիսանովին կապում են նաև անշարժ գույքի «տարօրինակ գործարքները»՝ թանկարժեք բնակարանների առքն ու փոխանակումը։

В разгар войны в Нагорном Карабахе Россия не стала оказывать помощь Армении, своему военному союзнику. И именно в это время глава российской разведки Сергей Нарышкин проводил досуг азербайджанским миллиардером Годом Нисановым, владеющим в РФ множеством рынков, ТРЦ и гостиниц, сообщает «Проект».
По версии Forbes, Нисанов уже много лет самый успешный рантье России с состоянием $2.7 млрд.
Отмечается, что история миллиардера Года Нисанова и его связей с руководством России и Азербайджана может пролить свет на причины, по которым РФ не оказала должной поддержки Армении в ходе войны.
Как сообщается в материале, свой бизнес Нисанов строил при помощи бакинского юриста Ильгама Рагимова, который по совместительству является однокурсником и другом Путина.
«Детство Рагимова прошло в Карабахе. В 1970 году он переехал в Россию, поступил на юридический факультет Ленинградского университета, где крепко подружился с будущим президентом Путиным. Дружили семьями: Рагимов ходил в гости к Путину, а тот по его приглашению несколько раз посещал Азербайджан, жил в доме отца Рагимова. Эта дружба продолжается и сейчас», – говорится в статье.
«Я общаюсь с Путиным, как со своим сокурсником, а не как с политиком и главой государства… Да, когда мы встречаемся с Путиным, мы говорим об этом, я довожу до его внимания свою личную позицию. Естественно, как для азербайджанца, карабахская проблема – это и моя боль», – говорил Рагимов о карабахском конфликте.
Сам Нисанов при этом дружит с многими «полезными людьми», в числе которых высокопоставленные российские чиновники.
Сергей Нарышкин, видный российский чиновник и коллега президента РФ Владимира Путина еще по ленинградскому КГБ, давно увлекается плаванием. Уже став директором Службы внешней разведки (СВР), Нарышкин почти каждый день ходил плавать в одно и то же место – роскошный 50-метровый бассейн гостиницы «Украина», принадлежащей Нисанову.
По данным издания, в разгар конфликта в Карабахе Нарышкин плавал в личном бассейне Нисанова в компании члена семьи азербайджанского вице-премьера. Речь идет о бассейне, расположенном в личном офисе Нисанова в принадлежащем ему ТЦ «Европейский». Корреспонденты «Проекта» несколько раз встречали Нарышкина посещающим офис Нисанова в одно и то же время.
«Глава СВР проводит внутри обычно чуть более часа. Во всех случаях, что корреспонденты «Проекта» наблюдали Нарышкина на парковке «Европейского», его сопровождал еще один мужчина, приезжающий на БМВ с дипломатическими номерами посольства Азербайджана. Дело происходило в разгар приграничной войны между Азербайджаном и Арменией, но причина такой близости главного разведчика с влиятельными азербайджанцами вряд ли только в политике. Дело и в выгодной дружбе», – отмечает издание.
Человек в посольской машине – это Эльман Байрамов, член ближнего круга Года Нисанова. Он владеет «Мосазервинзаводом», выпускающим коньяки, портвейн и водку. Помимо всего прочего, Байрамов – член семьи первого вице-премьера Азербайджана Ягуба Эюбова: дочь бизнесмена замужем за сыном политика.
С Нарышкиным Байрамов дружит еще с нулевых, когда они были соседями по дачам на Рублево-Успенском шоссе . Именно Байрамов и познакомил Нарышкина с Нисановым. Помимо приватного бассейна, семья главного разведчика России пользуется и другими бонусами от бизнесмена: например, личным бизнес-джетом Нисанова – Gulfstream G65.
А дочь Нарышкина Вероника дружит с дочерью президента Азербайджана Лейлой Алиевой.
Как говорится в материале, Нарышкина и окружение Нисанова связывают также странные сделки с недвижимостью: покупки и обмен дорогостоящих квартир.