Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության՝ 2020-ի 11 ամսվա ընթացքում՝ հունվար-նոյեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 7.2% անկում է գրանցել:
Ընդ որում, 2020-ի նոյեմբերին, 2019-ի համեմատ, ՏԱՑ-ը նվազել է 10.3%-ով, իսկ 2020-ի հոկտեմբերի համեմատ՝ 10.8%, գրում է ԱՌԿԱ-ն։
Ներկայացված տվյալների համաձայն, 2020-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 0.2%-ով: Միաժամանակ, 2020-ի նոյեմբերին, 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, ցուցանիշը նվազել է 6.1%-ով, իսկ նոյեմբերին, 2020-ի հոկտեմբերի համեմատ, աճել է 4% -ով:
Տասնմեկ ամիսների կտրվածքով ամենամեծ անկումը գրանցվել է ծառայությունների ոլորտում (բացառությամբ առևտրի): Այս ոլորտում ծավալը 2020 թվականի հունվար-նոյեմբերին կազմել է 1,548,744,0 մլն դրամ (13.6% անկում), մինչդեռ նոյեմբերին՝ հոկտեմբերի համեմատ, ցուցանիշը նվազել է 2.8%-ով, իսկ 2020-ի նոյեմբերին՝ 2019-ի նոյեմբերի համեմատ՝ 18.6%-ով:
Հունվար-նոյեմբեր ամիսներին՝ 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, շինարարության ծավալը կրճատվել է 11․2%-ով և կազմել 322,435.5 մլն դրամ: Ընդ որում հոկտեմբերի համեմատ նոյեմբերի ոլորտի աճը կազմել է 10%, իսկ 2019թ.-ի նոյեմբերի համեմատ՝ 2%:
ԱՎԿ տվյալների համաձայն, առևտրի շրջանառությունը 2020-ի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին կազմել է 2,517,727․4 մլն դրամ (13.5%-ով նվազում): Ընդ որում, նոյեմբերին՝ հոկտեմբերի համեմատ, ցուցանիշն աճել է 1%-ով, իսկ 2019թ.-ի նոյեմբերի համեմատ՝ կրճատվել 22%-ով:
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն, Հայաստանի ՀՆԱ-ն 2020 թ. երրորդ եռամսյակում, 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, նախնականում գրանցել է 9.1% անկում: Միաժամանակ, նախորդ եռամսյակի համեմատ, երրորդ եռամսյակում ՀՆԱ-ն աճել է 38.6% -ով: Հայաստանի ՀՆԱ-ն անվանական ծավալի մեջ 2020 թ. երրորդ եռամսյակում կազմել է 1,744,942,4 մլն դրամ (1 տրիլիոն 744 մլրդ 942 մլն դրամ):

Показатель экономической активности Армении, по предварительным данным, в январе-ноябре 2020 года зарегистрировал спад на 7.2% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Об этом сообщает Национальный статистический комитет РА.
В ноябре 2020 года по сравнению с ноябрем 2019 года спад составил 10.3%, а по сравнению с октябрем 2020 года – 10.8%.
Объем производства промышленной продукции за январь-ноябрь сократился на 0.2% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года, а в ноябре этот показатель понизился на 6.1% по сравнению с ноябрем 2019 года.
Наибольший спад в разрезе одиннадцати месяцев зарегистрировала сфера услуг (без учета торговли) – на 13.6%, при этом в ноябре по отношению к октябрю показатель сократился на 2.8%, а в ноябре к ноябрю 2019 года – на 18.6%.
Объем строительства за январь-ноябрь по сравнению с аналогичным периодом 2019 года сократился на 11.2%.
Оборот внутренней торговли за 11 месяцев 2020 года сократился на 13.5%. При этом по сравнению с предыдущим месяцем в ноябре показатель вырос на 1%, а по сравнению с ноябрем 2019 года – сократился на 22%.
ВВП Армении в третьем квартале 2020 года предварительно зарегистрировал спад на 9.1% по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. При этом по сравнению с предыдущим кварталом ВВП в третьем квартале вырос на 38.6%.