26 Դեկտեմբեր 2020 - 12:48 AMT
Վրաստանի առողջապահության նախարարության Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնից հայտարարում են, որ ուսումնասիրում են Covid-19-ով վարակի մի քանի դեպք, որտեղ, հնարավոր է, ի հայտ գա նոր շտամը։
«Կորոնավիրուսի նոր շտամը դեռևս չի հաստատվել։ Որոշակի տվյալներ կան, որ դրա առկայությունը կարող է հաստատվել, սակայն հետազոտելու համար օրեր են հարկավոր, քանի որ գենոմի սեկվենավորում է իրականացվում»,-ասել է Հիվանդությունների վերահսկման ազգային կենտրոնի ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեն, գրում է Interfax-ը։
Ըստ նրա` Վրաստանում կորոնավիրուսի նոր շտամի առկայությունն այս փուլում կարող է հաստատել միայն Հանրային առողջապահության Ռիչարդ Լուգարի անվան հետազոտական կենտրոնը (Լուգարի լաբորատորիա), քանի որ այնտեղ կա գենոմի սեկվենավորում իրականացնելու հնարավորություն։ Սակայն դրա համար մի քանի օր կամ շաբաթ կպահանջվի։
Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակի դեպքերը գերազանցում են 220,000-ը, ավելի քան 200,000 մարդ արդեն ապաքինվել է, մահացել է 2352 պացիենտ։

26 Декабрь 2020 - 13:41 AMT
В Национальном центре по контролю за заболеваниями Минздрава Грузии заявляют, что изучают несколько подозрительных случаев заражения Covid-19, где, возможно, может выявиться новый штамм.
«Новый штамм коронавируса пока не подтвержден. Определенные данные, что новый штамм может быть подтвержден, есть, но на исследования нужны дни, так как проводится секвенирование генома», – заявил журналистам 26 декабря глава Национального центра по контролю за заболеваниями Амиран Гамкрелидзе, пишет «Интерфакс».
По словам Гамкрелидзе, подтвердить новый штамм коронавируса в Грузии на данном этапе может только исследовательский центр общественного здравоохранения имени Ричарда Лугара (лаборатория Лугара), так как только там есть возможность секвенирования генома, но на это может потребоваться несколько дней или неделя.
Число случаев коронавируса в Грузии превышает 220,000, более 200,000 человек уже выздоровели, умерли 2352 человека.