ՎՏԲ-Հայաստան բանկն առաջինը Հայաստանում անցում է կատարում վարկային գործարքների շրջանակում հաճախորդների սպասարկման ոչ թղթային տեխնոլոգիայի:
Հաշվի առնելով էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության արագ զարգացումը և բանկային շուկայում թվայնացման միտումները՝ 2020-ի վերջին ՎՏԲ-Հայաստան բանկը ներդրել է նորարարական ծառայություն՝ էլեկտրոնային ստորագրությունների կիրառում հաճախորդների կողմից վարկային փաստաթղթերի ստորագրման գործընթացում:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկն առաջինը Հայաստանի բանկային շուկայում իր հաճախորդներին հնարավորություն է ընձեռում ստորագրել վարկային փաստաթղթերը հատուկ պլանշետների միջոցով: Դա հնարավորություն է տալիս ոչ միայն խնայել ժամանակ, քանի որ հաճախորդը մեկ անգամ ստորագրելուց հետո ապահովում է իր ստորագրությունն ամբողջ փաստաթղթի վրա անհրաժեշտ տեղերում, այլ նաև ապահովում է վարկային փաստաթղթերի հետագա պահպանման օպտիմալացման գործընթացը. բոլոր վավերացված փաստաթղթերն անմիջապես ավտոմատ կերպով ուղարկվում են հաճախորդի էլեկտրոնային փոստի հասցեին:
Էլեկտրոնային ստորագրությունը կիրառվում է հաճախորդի գրավոր համաձայնությամբ: Ի դեպ, նույնիսկ եթե հաճախորդը էլեկտրոնային փոստ չունի, նա միևնույնն է՝ կարող է օգտվել իր վարկային փաստաթղթերը էլեկտրոնային եղանակով ստորագրելու հնարավորությունից, և այս դեպքում էլեկտրոնային ստորագրությամբ ստորագրված փաստաթղթերը հաճախորդին տրամադրվում են թղթային տարբերակով:
Նոր թղթային տեխնոլոգիան ներդնելիս՝ բանկն առանցքային ելակետ է համարել հաճախորդի փաստաթղթերի ստորագրման գործընթացի հուսալիությունն ու անվտանգությունը: Հենց անվտանգության տեսանկյունից ապահով լինելը հանդիսանում է այս տեխնոլոգիայի հիմնական առավելությունը. յուրաքանչյուր անգամ էլեկտրոնային ստորագրություն մուտքագրելիս՝ ավտոմատ կերպով ձևավորվում է հատուկ ծածկագիր, որի միջոցով ամբողջ փաստաթուղթը ծածկագրվում է, և հետագայում այն ենթակա չէ փոփոխման: Անհնար է կեղծել կամ կրկնօրինակել հաճախորդի ստորագրությունը, քանի որ յուրաքանչյուր ստորագրություն ունի իր գաղտնի ծածկագիրը:
Մեկ հաճախորդի սպասարկման ժամանակը 15%-ով կրճատելուց բացի, ծրագրի իրականացման մեջ կարևոր դեր է խաղում նաև բնապահպանական բաղադրիչը՝. 1 տարում բանկը կխնայի ավելի քան 6 միլիոն էջ թուղթ:
Վարկային փաստաթղթերի ոչ թղթային ստորագրման տեխնոլոգիան արդեն ներդրած է ՎՏԲ-Հայաստան բանկի Երևանի բոլոր մասնաճյուղերում, իսկ 2021 թվականին նախատեսվում է այն գործարկել բանկի բոլոր մասնաճյուղերում, և փաստաթղթաշրջանառության գործընթացում այս նորարարությունը կկիրառվի բանկի կողմից մատուցվող բոլոր տեսակի ծառայությունների համար:
Էլեկտրոնային ստորագրության ծառայության վերաբերյալ բոլոր մանրամասները կարելի է ստանալ Բանկի մասնաճյուղերից կամ զանգահարել Բանկի Կոնտակտային կենտրոն ՝ 87-87 հեռախոսահամարով:

Принимая во внимание стремительное развитие электронного документооборота и тенденцию цифровизации на банковском рынке, в конце 2020 года Банк ВТБ (Армения) запустил инновационную услугу применения электронных подписей в процессе подписания кредитной документации с клиентами. Об этом сообщает пресс-служба банка.
Первым на банковском рынке Армении Банк ВТБ (Армения) предоставляет своим клиентам возможность подписания кредитной документации посредством специальных планшетов. Это дает возможность не только сэкономить время, так как единожды расписавшись клиент уже обеспечивает свою подпись в необходимых местах по всему документу, но и обеспечивает оптимальный процесс дальнейшего хранения кредитной документации – все заверенные документы сразу же автоматически направляются на адрес электронной почты клиента.
Электронная подпись используется с письменного согласия клиента. При этом даже если у клиента нет электронной почты, он все же может воспользоваться возможностью электронного подписания своей кредитной документации, и в данном случае документы, подписанные электронной подписью, предоставляются клиенту на бумажном носителе.
При внедрении новой безбумажной технологии ключевым аспектом Банком рассматривалась надежность и защищенность процесса подписания клиентских документов. Именно надежность с точки зрения безопасности является главным преимуществом данной технологии: при каждом вводе электронной подписи автоматически генерируется уникальный код, которым шифруется весь документ, и далее он не подлежит изменению. Подделать или дублировать подпись клиента невозможно, поскольку каждая подпись имеет свой уникальный скрытый код.
Помимо сокращения времени обслуживания одного клиента на целых 15%, немаловажную роль в реализации проекта сыграла ее экологическая составляющая – за 1 год Банк сэкономит более 6 млн страниц бумаги.
Безбумажная технология подписания кредитной документации уже внедрена во всех филиалах Банка ВТБ (Армения) в городе Ереван, а в 2021 году запланирован ее запуск во всех филиалах Банка и новое слово в процессе документооборота будет применятся ко всем видам услуг, предоставляемых Банком.