Ավստրալական Microair Avionics ընկերության արտադրած ռադիոհաղորդիչը գտնվել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կիրառված ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքի մեջ։
Michael West Media-ն փորձել է պարզել, թե ինչպես են ավստրալական ընկերության արտադրանքները հայտնվել ադրբեջանական ԱԹՍ-ներում, եթե ընկերությունից հավաստիացնում են, որ նման ռադիոհաղորդիչներ Ադրբեջանին կամ Թուրքիային չեն վաճառել։
Նման ռադիոհաղորդիչներն ԱԹՍ-ներում ապահովում են բախումներից խուսափելու հնարավորությունը՝ օգնելով դրոնին պահպանել հեռավորությունն այլ ԱԹՍ-ներից։
Ավստրալիայում Հայ դատի հանձնախումբն առաջինն էր հայտնել ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքի մեջ ավստարալական արտադրության ռադիոհաղորդիչի մասին՝ տեղադրելով նաև արտադրանքի սերիական համարով լուսանկար։
Միևնույն ժամանակ Microair Avionics ընկերությունը հրաժարվել է գնորդի անձը բացհայտել, չնայած եզակի սերիական կոդի միջոցով կարող էր հեշտությամբ նույնականացնել գնորդին։
Ընկերությունից հայտնել են միայն, որ լուսանկարի ռադիոհաղորդիչը վաճառվել է 2010-ին, սակայն ոչ Ադրբեջանին կամ Թուրքիային։
Microair Avionics-ի կայքում գործընկերների թվում իսրայելական ընկերություններ կան։ Կարելի է ենթադրել, որ ռադիոհաղորդիչներն Ադրբեջան են հասել Իսրայելի միջոցով, հաշվի առնելով նաև այն, որ այդ երկիրն Ադրբեջանին զենք մատակարարող երկրորդ երկիրն է։ Չի բացառվում նաև, որ ռադիոհաղորդիչներն ադրբեջանական կողմին են հասել այլ ճանապարհով։
Ավստրալական ընկերությունը հրաժարվել է նաև հայտնել ընկերության անունը, որին վաճառվել է ռադիոհաղորդիչը։ Microair Avionics-ը չի հայտնել նաև, թե արդյոք ռադիոհաղորդիչը վաճառվել է զենք արտադրողի։
Հաստատված տվյալների համաձայն՝ Արցախի ու Հայաստանի խաղաղ բնակչության դեմ օգտագործված ԱԹՍ-ների տարբեր դետալներ ու տեխնոլոգիաներ ձեռք են բերվել ԱՄՆ-ում օտարերկրյա ընկերությունների մասնաճյուղերից, Մեծ Բրիտանիայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայիում, Կանադայում, Նիդեռլանդներում, Ավստրալիայում գործող այլ ընկերություններից։

6 Январь 2021 - 14:19 AMT
Транспондер (радиоответчик) производства австралийской компании Microair Avionics был обнаружен в азербайджанском военном беспилотнике, сбитом во время недавней войны, развязанной Азербайджаном и Турцией против Нагорного Карабаха.
Michael West Media пытается разобраться, как эти запчасти австралисйкого производства попали в азербайджанские дроны, если компания утверждает, что такие транспондеры не были проданы Азербайджану или Турции.
Транспондер – это приемопередающее устройство, посылающее сигнал в ответ на принятый сигнал. В дронах они передают местоположение и высоту полета и помогают идентифицировать БПЛА на радаре управления воздушным движением. Эти детали обеспечивают возможность предотвращения столкновений, помогая дрону поддерживать безопасное расстояние от других дронов или самолетов.
Армянский национальный комитет Австралии первым сообщил об использовании транспондеров в азербайджанских беспилотных летательных аппаратах, разместив фотографию с серийным номером продукта.
При этом компания Microair отказалась раскрыть личность покупателя, несмотря на то, что по уникальному серийному коду могла с легкостью идентифицировать его.
В своем ответном письме армянскому комитету Microair Avionics сообщили, что сфотографированный транспондер был произведен в 2010 году. Компания не сообщила, кому и когда она продала транспондер, однако отметила, что не продавала эти транспондеры Азербайджану или Турции.
На сайте Microair Avionics несколько израильских компаний указаны в числе партнеров по военной отрасли. Можно предположить, что транспондеры попали в Азербайджан через Израиль, так как последний является вторым по величине поставщиком оружия в Азербайджан. Но не исключено, что автралийские детали попали в Азербайджан другими путями.
Microair проигнорировала неоднократные просьбы назвать компанию, которой она продала транспондер. Австралийский производитель также отказался сообщить, был ли транспондер продан производителю оружия.
Согласно подтвержденным данным, в беспилотниках, которые Азербайджан применял против мирных жителей в Арцахе и Армении, были использованы детали и технологии американских компаний, филиалов иностранных фирм в США и компаний, расположенных в Великобритании, Франции, Германии, Австрии, Канаде, Нидерландах, Австралии и других странах.