Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) արտակարգ իրավիճակների ծրագրերի տնօրեն Մայքլ Ռայանը հայտարարել է, որ 2021-ը Covid-19-ի պանդեմիայի առումով կարող է ավելի ծանր լինել։
«Սկսվում է պանդեմիայի երկրորդ տարին և այն կարող է նույնիսկ ավելի ծանր լինել՝ հաշվի առնելով վիրուսի տարածման դինամիկան և որոշ խնդիրները, որ առկա են»,- ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
ԱՀԿ ներկայացուցիչը նշել է՝ տվյալները, որ ստացել է կազմակերպությունը վերջին երկու շաբաթում, վկայում են, որ հիվանդացությունը կրկին պիկի է հասել։
Ըստ Ռայանի՝ Եվրոպայում և Հյուսիսային Ամերիկայում «իդեալական փոթորիկ է»: Վարակի տարածմանը նպաստել են ցրտերը և մարդկանց կուտակումները տարածքների ներսում, ինչպես նաև կորոնավիրուսի նոր շտամերի շրջանառումը։
Ըստ ԱՀԿ-ի տվյալների՝ աշխարհում կորոնավիրուսի վարակի դեպքերը գերազանցել են 90 միլիոնը։ Մոտ 2 մլն մարդ է մահացել։

Второй год пандемии коронавируса может оказаться более тяжелым, чем первый. Такое мнение во время прямого эфира высказал директор программы по чрезвычайным ситуациям Всемирной организации здравоохранения Майкл Райан.
«Мы вступаем во второй год (пандемии – ред.), и он может оказаться даже более тяжелым, учитывая динамику его (коронавируса – ред.) распространения и некоторые проблемы, которые мы наблюдаем», – заявил он, пишет РИА Новости.
Представитель ВОЗ подчеркнул, что данные, поступившие в организацию за последние две недели, указывают на то, что заболеваемость вновь достигла пика.
По словам Райана, в Северном полушарии, особенно в Европе и Северной Америке, наблюдается «идеальный шторм». Факторами, приведшими к увеличению распространения инфекции, стали морозы, скопление людей внутри помещений, а также циркулирующие новые штаммы коронавируса, отметил он.
По данным ВОЗ, количество заражений коронавирусом во всем мире превысило 90 миллионов, почти 2 млн человек скончались. За минувшие сутки в мире выявили 546,016 новых случаев Covid-19 и 9884 летальных исхода.