Նորվեգիայում 23 մարդ է մահացել կորոնավիրուսի դեմ ամերիկյան Pfizer և գերմանական BioNTech ընկերությունների արտադրության պատվաստանյութով պատվաստվելուց հետո։ Այդ մասին հայտնել է Նորվեգիայի դեղամիջոցների գործակալությունը։
Մահվան ելքով բոլոր դեպքերը գրանցվել են թուլացած իմունիտետով 80 անց տարեցների մոտ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Այդ դեպքերն առանձակի մտավախություն չեն առաջացնում։ Ակնհայտ է, որ պատվաստանյութի ռիսկի գործոնը շատ փոքր է, մի փոքր բացառությամբ՝ երբ խոսքը թույլ առողջությամբ տարեցների մասին է»,-ասել է գործակալության ներկայացուցիչ Սթեյնար Մադսենը։
Ապագայում նման դեպքերից խուսափելու համար, Առողջապահության ազգային ինստիտուտը մի փոքր փոխել է լուրջ հիվանդություններ ունեցող տարեցների պատվաստման ուղեցույցները։
Pfizer պատվաստանյութով պատվաստումը Նորվեգիայում սկսվել է դեկտեմբերի 27-ին։ Առաջինը պատվաստվել են Օսլոյի ծերանոցի բնակիչները։ Հունվարի 14-ի դրությամբ Նորվեգիայում պատվաստվել է 25,000 մարդ։

В Норвегии скончались 23 человека, которых привили вакциной от американской компании Pfizer и немецкого стартапа BioNTech, сообщило норвежское агентство лекарственных средств.
Все летальные исходы зафиксировали среди пожилых людей старше 80 лет с ослабленным иммунитетом, пишет РИА Новости.
«Эти случаи не вызывают особой тревоги. Совершенно очевидно, что эта вакцина имеет очень небольшой фактор риска, за небольшим исключением, когда речь идет о пациентах старшего возраста с ослабленным здоровьем», – заявил представитель агентства Стейнар Мадсен.
Чтобы избежать подобных инцидентов в будущем, Институт национального здравоохранения несколько изменил рекомендации для вакцинации пациентов старшего возраста, страдающих серьезными заболеваниями.
«Обычные побочные действия могли способствовать более серьезному течению имеющихся у пожилых людей заболеваний», – уточнили в ведомстве.
Вакцинация от коронавируса в Норвегии препаратом, разработанным BioNTech (распространением занимается Pfizer), началась 27 декабря, первыми прививки получили постояльцы домов престарелых в Осло. На сегодня в королевстве вакцинировали 25,000 человек.