Կառավարությունը հունվարի 14-ի նիստում հաստատել է մինչև 2040թ․ ՀՀ էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրը և դրա իրագործումն ապահովող ծրագիր-ժամանակացույցը:
Փաստաթղթով նախատեսված են ոլորտի զարգացման հիմնական ուղղությունները։
Էներգետիկայի ոլորտի ռազմավարությունը, ինչպես նաև մի շարք այլ իրավական ակտեր կորցրել են արդիականությունը և անհրաժեշտություն է առաջացել վերանայել ու համապատասխանացնել ժամանակի պահանջներին, ինչպես նաև մշակել ռազմավարական նոր ծրագիր և դրա իրականացումն ապահովող ծրագիր-ժամանակացույց: Ըստ այդմ, կսահմանվեն մինչև 2040-ի ՀՀ էներգետիկայի բնագավառի զարգացման հիմնական ուղղությունները և դրա իրագործումն ապահովող միջոցառումները:
Հիմնական միջոցառումների թվում են վերականգնողական էներգետիկայի ներուժի մաքսիմալ օգտագործումը, էներգախնայողության հնարավորությունների իրագործումը, հայկական ԱԷԿ–ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետների երկարաձգումը, «Հյուսիս–Հարավ» էներգետիկ տարանցիկ միջանցքի շինարարության ծրագրի լիարժեք իրականացումը, ինչպես նաև Հայաստանի էներգետիկ շուկայի աստիճանական ազատականացումը, գրում է ԱՌԿԱ-ն։
2015թ. ընդունված «ՀՀ էներգետիկ համակարգի երկարաժամկետ (մինչև 2036թ.) զարգացման ուղիները» ներկայում ամբողջությամբ չէր արտացոլում ՀՀ կառավարության կողմից էներգետիկայի ոլորտում վարվող քաղաքականությունը, ոլորտի ընթացիկ իրավիճակը և զարգացման հեռանկարները:

14 Январь 2021 - 15:28 AMT
Правительство Армении на заседании 14 января утвердило стратегическую программу развития энергетики до 2040 года и график мероприятий по ее реализации.
Основной целью документа является стратегическое планирование энергетической сферы, в том числе с учетом того факта, что предыдущие документы потеряли свою актуальность, и появилась необходимость в пересмотре стратегии в соответствии с современными требованиями, пишет АРКА.
Документом предусмотрены основные направления развития отрасли и мероприятия, предусмотренные для их реализации.
В числе основных направлений – максимальное использование потенциала возобновляемой энергетики, реализация возможностей энергосбережения, продление сроков эксплуатации второго энергоблока Армянской АЭС, полноценная реализация программы строительство энергетического транзитного коридора «Север-Юг», а также постепенная либерализация энергетического рынка Армении.
В документе также предусмотрены основные приоритеты развития энергетической отрасли, производственных мощностей, высоковольтной сети и распределительной сети, электроэнергетического рынка. Документом также предусмотрено развитие регионального сотрудничества в данной сфере, вопросы газо и теплоснабжения, энергосбережения и прочие вопросы.