Վրաստանը Covid-19-ի դեմ պայքարի արդյունավետությամբ առաջին 10-յակում է 183 երկրի ցանկում։ Այդ են վկայում Օքսֆորդի համալսարանի թարմացված տվյալները, որոնք ներկայացրել է Վրաստանի վարակիչ պաթոլոգիաների և ՁԻԱՀ-ի կենտրոնը։
«Հունվարի 15-ի դրությամբ Վրաստանը 10-11-րդ հորիզոնականում է (Հունաստանի հետ միասին) 183 երկրի ցանկում, և միայն Գերմանիան, Իռլանդիան և Իտալիան են մեզանից առաջ Եվրոպայի և Հյուսիսային Ամերիկայի երկրների թվում»,- ասվում է կենտրոնի հաղորդագրության մեջ, գրում է «Գրուզիա Online»-ը։
Գնահատականը համալիր է և հիմնված 19 ցուցիչի վրա, որոնք կարելի է հետևյալ կերպ խմբավորել՝ պետական քաղաքականություն, տնտեսական քաղաքականություն (ներառյալ հոգածությունը մարդկանց եկամուտների մասին), առողջապահական համակարգի ցուցանիշները (թեստավորում, պացիենտների հոսքերի կառավարում, պատվաստում և այլն)։
Ըստ Վրատանի հիվանդությունների և հասարակական առողջության վերահսկման ազգային կենտրոնի (NCDC) ղեկավար Ամիրան Գամկրելիձեի, կոլեկտիվ իմունիտետ մշակելու համար հարկավոր է պատվաստել բնակչության 60%-ին։ Հակավիրուսային դեղամիջոցների կիրառումը, պատվաստումների հետ մեկտեղ, ևս կարևոր կլինի կոլեկտիվ իմունիտետ ձևավորելու համար։
Գամկրելիձեն նաև ասել է, որ Վրաստանը սկզբնական շրջանում բավարար քանակի պատվաստանյութ կստանա COVAX հարթակից բնակչության 20%-ին պատվաստելու համար (1.4 մլն դեղաչափ՝ 700,000 մարդու հաշվարկով)։
COVAX հարթակը ստեղծվել է ԱՀԿ կողմից բոլորի երկրների համար պատվաստանյութերի մատչելիությունն ապահովելու նպատակով։ Երբ բոլոր երկրները ստանան բնակչության 20 տոկոսի համար անհրաժեշտ պատվաստանյութը, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի լրացուցիչ քանակ ստանալ։
Գամկրելիձեն նշել է նաև, որ Վրաստանի կառավարությունն ուղիղ բանակցություններ է վարում նաև պատվաստանյութեր արտադրողների հետ՝ անմիջապես նրանցից պատվաստանյութը ստանալու համար։
«Շատ կցանկանայի, որ մինչև տարեվերջ բնակչության 60%-ը պատվաստվի։ Դա բարդ է, բայց հնարավոր»,-ասել է կենտրոնի ղեկավարը։

Согласно обновленным данным Оксфордского университета, Грузия входит в первую десятку среди 183 стран по эффективности мер против Covid-19. Информацию об этом распространил Центр инфекционных патологий и СПИДа республики.
«По состоянию на 15 января, Грузия занимает 10-11 место из 183 стран (вместе с Грецией), и только Германия, Ирландия и Италия опережают нас среди стран Европы и Северной Америки», — отмечается в информации центра, пишет «Грузия Online».
Оценка комплексная и основывается на 19 индикаторах, которые можно сгруппировать следующим образом: государственная политика, экономическая политика страны (включая заботу о доходах граждан и т.д.), прямые показатели политики системы здравоохранения (тестирование, управление потоком пациентов, вакцинация и т.д).
По словам главы Национального центра по контролю за заболеваниями и общественного здоровья Грузии (NCDC) Амирана Гамкрелидзе, для того, чтобы выработать коллективный иммунитет, необходимо вакцинировать не менее 60% населения страны. Внедрение противовирусных препаратов, наряду с вакцинами, также будет важным для достижения коллективного иммунитета.
Гамкрелидзе также сообщил, что Грузия изначально получит достаточно вакцины с платформы COVAX, чтобы вакцинировать 20% населения (1.4 млн доз на 700 тысяч человек).
Платформа была создана Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), чтобы предоставить всем странам доступ к вакцине. Когда все страны получат вакцину для 20% населения, только тогда станет возможным получение дополнительных доз.
Гамкрелидзе также отметил, что правительство Грузии ведет прямые переговоры с производителями вакцин, чтобы получить вакцины напрямую.
«Я очень хочу, чтобы 60% населения было привито до конца года. Это будет сложно, но возможно», — сказал глава NCDC.