3 Մարտ 2009 - 08:10 AMT
«Գրիար-Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը հայց է ներկայացրել Հայաստանի Կենտրոնական բանկին 3 նոր կարգերի համար ապահովագրման արտոնագիր տրամադրելու վերաբերյալ` երաշխիքի տրամադրում, ջրով բեռնափոխադրումների ապահովագրություն եւ ջրով իրականացվող բեռնափոխադրումների օգտագործումից բխող պատասխանատվության ապահովագրում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում հաղորդել է «Գրիար-Ինշուրանս» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը: «Հավանաբար, շատերի համար անհասկանալի կլինի, թե ընկերությանն ինչի համար պետք կլինի արտոնագիր, եթե Հայաստանը ծով չունի»,-ասել է նա:
Զրույցի ընթացքում գործադիր տնօրենը հաղորդել է, որ «Գրիար-Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը որոշել է երկու վերջին արտոնագրերի ստացման հայտ ներկայացնել այն բանից հետո, երբ տարբեր սուբյեկտների հետ շատ հանդիպումների եւ բանակցությունների արդյունքում պարզ է դարձել, որ ջրային տրանսպորտի ապահովագրումը, եւ բնականաբար, նավատերերի պատասխանատվության ապահովագրումն արդեն ակտուալ է: «Առաջիկայում խոսակցություններից հարկ կլինի անցնել գործողությունների»,-ասել է Պետրոսյանը: Նրա խոսքերով, չի բացառվում, որ բացի զբոսանքի համար նախատեսված մոտորանավակներից, սքութերներից, փոքր նավակներից, որոնք կան Սեւանում, ընկերությունն առաջիկայում կապահովագրի նաեւ այն նավերը, որոնք կնավարկեն ծովերում հայկական դրոշի տակ:
Հաշվի առնելով միջազգային փորձը` Արմեն Պետրոսյանը պարզաբանել է, որ ծով ունեցող շատ երկրներ թույլ չեն տալիս ապահովագրություն չունեցող նավերին մուտք գործել նավահանգիստ: «Իսկ այժմ ակտուալ է դարձել պահանջել, որ ապահովագրության մեջ ընդգրկվի նաեւ «աղտոտման համար պատասխանատվության» ռիսկի պոլիսը»,-ասել է նա: Վերջին տարիներին, նրա խոսքերով, դրան են նպաստել նավթամթերք տեղափոխող տանկերների վթարները: Արդյունքում նավթը ծովն է թափվում,եւ իրավիճակը վթարի գոտում գնահատվում է որպես «բնապահպանական աղետ», հաղորդել է «Գրիար-Ինշուրանս» ՓԲԸ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նիստում որոշվեց , որ «Գրիար-Ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը 2009 թվականի փետրվարի 27-ին 3 նոր կարգերի գծով ապահովագրման արտոնագիր ստացավ:

Страховая компания “Гриар-Иншуранс” подала заявку в Центральный банк Армении о предоставлении лицензии на страхование по 3 новым классам: предоставление гарантии, страхование водных перевозчиков и страхование ответственности, вытекающей из использования водных перевозчиков (так же грузоперевозчиков). Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил исполнительный директор ЗАО “Гриар-Иншуранс” Армен Петросян. «Наверное, для многих будет непонятно, зачем компании лицензия, если у Армении нет моря», – сказал он.
В ходе беседы исполнительный директор сообщил, что страховая компания ЗАО “Гриар-Иншуранс” решила подать заявку на получение двух последних лицензий после того, как в результате многих встреч и переговоров с разными субъектами стало ясно, что страхование водного транспорта и, естественно, страхование ответственности судовладельцев уже актуально. «В ближайшее время от разговоров надо будет перейти к действиям», – сказал Петросян. По его словам, не исключено, что кроме прогулочных катеров, яхт и скутеров, которые используются на озере Севан, компания будет страховать в ближайшем будущем суда, которые будут плавать в морях под армянским флагом.
Ставя в пример международный опыт, Армен Петросян пояснил, что многие страны, имеющие море, в свои порта не пускают корабли без страхования ответственности судовладельцев. «А сейчас стало актуальным требовать включения в данный вид страхования полис риска «ответственности за загрязнение», – сказал он. Этому в последние годы, по его словам, послужили неоднократные случаи катастроф с танкерами, перевозящими нефтепродукты. В результате чего нефть выливалась в море, и ситуация в зоне катастроф расценивалась как «экологическая катастрофа», сообщил исполнительный директор ЗАО “Гриар-Иншуранс” Армен Петросян.
Напомним, что по результатам заседание Совета Центрального банка Армении страховая компания ЗАО “Гриар-Иншуранс” 27 февраля 2009 года получила лицензию на страхование по 3 новым классам.