3 Մարտ 2009 - 10:29 AMT
Չնայած նրան, որ մի քանի ժամում դոլարի փոխանակման արժեքը 1 դոլարի դիմաց հասել է 380 դրամի, ալկոհոլային խմիչքներ ներկրող «Ագենա» ընկերությունում պնդում են, որ առաջարկվող ապրանքների գները փոփոխություն չեն կրի: «Մեր ընկերությունն ամեն ինչ կանի, որպեսզի դոլարի փոխարժեքի աճը հանրապետությունում չանդրադառնա մեր սպառողների վրա: Մենք կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հաղորդել «Ագենա» ընկերությունում: «Ագենա» ընկերությունը Հայաստան է ներկրում է այնպիսի ալկոհոլային խմիչքներ, ինչպիսիք են «BAILEYS», «JOHNNE WALKER», «DIAGEO», «SMIRNOFF» եւ «SHERIDAN’S»-ը:
Դեռ երեկ դոլարի կուրսը փոխանակման կետերում 305-310 դրամ էր մեկ դոլարի դիմաց, եվրոյի փոխարժեքը 387 դրամ: Դրամի համեմատ դոլարի փոխարժեքի նման արագ աճի հիմնական պատճառը հանդիսացավ Կենտրոնական բանկի ղեկավար Արթուր Ջավադյանի հայտարարությունն, ըստ որի Հայաստանի ԿԲ-ն որոշում է կայացրել արտարժույթի բորսային իր միջամտությունը սահմանափակելու եւ դրամի լողացող փոխարժեքին վերադառնալու մասին: Ընդ որում, ըստ ԿԲ գնահատականների, դոլարի միջին փոխարժեքը 2009 թվականին ակնկալվում է 360-380 դրամի մակարդակի վրա:

Несмотря на то, что курс доллара в Армении за несколько часов взлетел до 380 драмов за $1, в компании по импорту алкогольных напитков “Агена” уверяют, что цены на предлагаемые компанией продукты не изменятся. “Наша компания сделает все, чтобы взлет курса доллара в республике не отразился на наших потребителях. Мы предпримем все необходимые для этого меры ”,- сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в компании “Агена”.
Компания “Агена” импортирует в Армению такие алкогольные напитки, как “BAILEYS”С, “JOHNNIE WALKER” , “DIAGEO”, “SMIRNOFF” и “SHERIDAN’S”.
Еще вчера курс доллара составлял в пунктах обмена валюты 305-310 драмов за доллар, курс евро – 387. Основной причиной столь скорого взлета курсов валют по отношению к драму стало заявление главы Центробанка страны Артура Джавадяна, согласно которому ЦБ Армении принял решение об ограничении своего вмешательства на валютной бирже и возвращении к политике плавающего курса. При этом, по оценкам ЦБ, средний курс доллара в 2009 году ожидается на уровне 360-380 драмов.