Covid-19-ի դեմ պատվաստանյութի հավասար մատչելիության հեռանկարները սպառնալիքի տակ են՝ պատվաստանյութերը կիրառվում են գրեթե բացառապես հարուստ պետություններում։ Այդ մասին հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադան Հեբրեյեսուսը Գործադիր կոմիտեի նիստում։
«Աշխարհն աղետալի բարոյական ճգնաժամի շեմին է»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «հավասար մատչելիության խոստումը լուրջ ռիսկի է ենթարկվում», գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Վերջին շաբաթներին ես անդամ մի քանի երկրից հարցադրումներ եմ ստանում, թե արդյոք իրենց երկիրը կստանա COVAX հարթակի միջոցով պատվաստանյութ և կկատարեն արդյոք բարձր եկամուտով երկրներն իրենց խոստումները»,- ասել է նա։
Նա հավելել է, որ ավելի քան 39 մլն դեղաչափ է ուղղվել բարձր եկամուտով 49 երկրի, և միայն 25 դեղաչափ է ուղղվել նվազագույն եկամուտներով երկրներից մեկին։
Նա կոչ է արել համաշխարհային հանրությանը համերաշխ լինել պանդեմիայի դեմ պայքարում և առաջիկա 100 օրում աշխարհի բոլոր երկրներում բուժաշխատողների և տարեցների պատվաստում սկսել։
COVAX հարթակը ստեղծվել է ԱՀԿ-ի կողմից բոլորի երկրների համար պատվաստանյութերի մատչելիությունն ապահովելու նպատակով։ Երբ բոլոր երկրները ստանան բնակչության 20 տոկոսի համար անհրաժեշտ պատվաստանյութը, այդ ժամանակ հնարավոր կլինի լրացուցիչ քանակ ստանալ։

Перспективы справедливого доступа к вакцинам от коронавируса оказались под угрозой: в настоящее время вакцины применяются практически исключительно в богатых государствах. Об этом заявил 18 января на 148-й сессии Исполнительного комитета Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) ее генеральный директор Тедрос Гебрейесус.
«Мир находится на грани катастрофического морального кризиса», – сказал он, добавив, что обещание равного доступа подвергается серьезному риску, пишет ТАСС.
«За последние недели я слышал от нескольких стран-членов вопросы о том, получит ли (международный механизм равного доступа к вакцинам) COVAX вакцины, в которых он нуждается, и выполнят ли страны с высокими доходами свои обещания», – продолжил гендиректор.
«Более 39 млн доз вакцины были прописаны по меньшей мере в 49 странах с высокими доходами. И лишь 25 доз были переданы одной из стран с наименьшими доходами», – констатировал глава ВОЗ.
Он призвал мировое сообщество солидарно бороться с пандемией коронавируса и развернуть в течение 100 ближайших дней во всех государствах мира вакцинацию работников здравоохранения и пожилых людей.
Ранее стало известно, что Армения фо середины февраля получит первую партию вакцины от коронавируса. Армения ведет переговоры по нескольким направлениям для получения вакцины от коронавируса, ведутся переговоры о закупке вакцин, прошедших необходимые исследования и тесты – «Спутник-V», Pfizer-BioNTech, вакцина компании Moderna и AstraZeneca.