3 Մարտ 2009 - 12:54 AMT
Տնտեսական սուբյեկտների հարկային բեռի նվազեցումը կօգնի ավելացնելու պետբյուջեի ծախսերը, այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ՀՅԴ կուսակցությունից խորհրդարանի պատգամավոր Արա Նռանյանը: Նրա խոսքով, կուսակցության կողմից Հայաստանի կառավարություն են ուղղվել բյուջեի վերանայման առաջարկներ: «Պետք չէ կրճատել բյուջեի ծախքի բաժինը, ընդհակառակը` անհրաժեշտ է նվազեցնել եկամուտը` նվազեցնել տնտեսական սուբյեկտների հարկային բեռը»,- ասել է նա` ներկայացնելով կուսակցության առաջարկները:
Նրա խոսքով, օգտվելով այն փաստից, որ Հայաստանի բյուջեում արձանագրվել է դեֆիցիտի ցածր մակարդակ (25%-ից ցածր), ինչպես նաեւ հաշվի առնելով այն ֆինանսական օգնությունը, որը երկիրը կստանա իր գործընկերներից ֆինանսական ճգնաժամի հաղթահարման համար, կարելի է նվազեցնել բյուջեի եկամուտը: Ինչպես պարզաբանել է Նռանյանը, դա կօգնի նվազեցնելու տնտեսական սուբյեկտների հարկային բեռը եւ հնարավորություն կընձեռի` իրականացնելու համապատասխան ծախսեր: Իսկ եթե հրաժարվել ծախսերից, ապա, պատգամավորի կարծիքով, Հայաստանի վրա համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները զգալի կլինեն: «Դա բացատրվում է նրանով, որ այսօր Հայաստանի կառավարությունը միջոցներ է ներդնում կապիտալ շինարարության եւ սոցծրագրերի ֆինանսավորման համար»,- ասել է նա:
Նշենք, որ Հայաստանի խորհրդարանի Հսկիչ պալատի հետազոտությունների համաձայն, բյուջեի ծախսային բաժնի իրականացման արդյունավետության առումով լուրջ բացթողումներ կան: ՀՊ գնահատման վերաբերյալ համապատասխան արձագանք է ստացվել նաեւ ՀՀ կառավարությունում: Մասնավորապես, ՀՀ կառավարության ղեկավար Տիգրան Սարգսյանը չի բացառել ծախսերի կրճատման հնարավորությունը ոլորտներում, որոնցում դրանք անարդյունավետ էին իրականացվում:

3 Март 2009 - 12:54 AMT
Снижение налогового бремени экономических субъектов поможет увеличить расходы в госбюджете, заявил депутат парламента от АРФ “Дашнакцутюн” Ара Нранян в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции. По его словам, со стороны партии в правительство Армении были направлены предложения по пересмотру бюджета. «Не нужно сокращать расходную часть бюджета, а наоборот необходимо уменьшить доходную часть – уменьшать налоговое бремя экономических субъектов», – сказал он, представляя предложения партии.
По его словам, воспользовавшись тем фактом, что в бюджете Армении зафиксирован низкий уровень дефицита (ниже 25%), также учитывая ту финансовую помощь, которую страна получит от своих партнеров для преодоления финансового кризиса, можно снизить доходную часть бюджета. Как пояснил Нранян, это поможет снизить налоговое бремя экономических субъектов и предоставит возможность реализовать соответствующие расходы. Если же отказаться от расходов, то, по мнению депутата, последствия мирового кризиса на Армению будут значительными. «Это объясняется тем, что сегодня правительство Армении инвестирует средства на финансирование капитального строительства и соцпрограмм», – сказал он.
Отметим, что по исследованиям Контрольной палаты парламента Армении, по части эффективности выполнения расходной части бюджета имеются серьезные пробелы. Соответствующий отклик на оценку КП был получен и в правительстве РА. В частности, глава правительства РА Тигран Саркисян не исключил возможность сокращения расходов по той части, где они осуществлялись неэффективно.