«Այսօր Հայաստանում ստեղծված իրադրությունը հանդիսանում է Հայաստանի ԿԲ եւ կառավարության դրամա-վարկային եւ բյուջետա-ֆինանսական քաղաքականության արդյունքը»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Անդրանիկ Թեւանյանը: Նրա խոսքով, 2007թ. սկսած դրամի կուրսի պահպանմանը ուղղվել էր մոտ $2,5 մլրդ, իսկ բյուջեն ինքնանպատակ դարձավ: Իսկ այժմ, երբ Հայաստանը սպասվող չափերով ֆինանսական օգնություն չստացավ, իսկ գործադրված միջոցներից մնաց $մլրդ-ից էլ պակաս, ծառացավ անվճարունակության հարցը եւ «ԿԲ ստիպված եղավ ոչ մասնագիտական քայլի գնալ` իջեցնել դրամի կուրսը», գտնում է վերլուծաբանը: Թեւանյանն ասել է, որ սահող կուրսի քաղաքականությունը պետք էր ժամանակին ներմուծել եւ ոչ մեծ միջանցքներով` հաշվի առնելով զարգացած երկրների փորձը: Տվյալ դեպքում Հայաստանի ԿԲ եւ կառավարությունը հայտարարեցին դրամի սահող կուրսի մասին` համաշխարհային ճգնաժամով պատճառաբանելով իրենց գործողությունը, թույլ տալով շուկային, որպեսզի նա ինքը որոշի, թե որ մակարդակում հաստատվի:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք դրամի կուրսի տատանումները երկար կտեւեն, Թեւանյանը ասաց, որ իր կանխատեսումներով` առավելագույնը` մեկ շաբաթ, որից հետո կսկսվի նրա կայունացումը: Ինչ վերաբերում է առավելագույն սահմանին, ապա այստեղ կարեւոր է բնակչության սպասման գործոնը, որը կկրճատի իր սպառումը խնայողության կողմը:
ԿԲ նոր քաղաքականությունը բացասական ազդեցություն կունենա շուկայի առավել թույլ պաշտպանված սուբյեկտների վրա, մասնավորապես, փոքր եւ միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների վրա, ինչպես նաեւ երկրի բնակչության վրա: Ինչպես տեղեկացրեց Թեւանյանը, հանրության մեջ խուճապ է տիրում, փակվել են որոշ խանութներ, դադարեցվել է մաքսատների գործունեությունը, սպասվում է ներկրվող ապրանքի գների թանկացում: Ուստի ինֆլյացիոն ճնշման պայմաններում 90-ականների իրադարձություններից խուսափելու համար Հայաստանի կառավարությունը պետք է ադեկվատ միջոցներ ձեռնարկի` մեղմացնի հարկային բեռը ազգային տարադրամի անկմանը համարժեք: Արդյունքում բյուջեի եկամուտները, Թեւանյանի համաձայն, կկրճատվեն 20%-ով, երբ դրամը էժանանա համարժեք մեծությամբ:
Դեռեւս երեկ տարադրամի փոխանակման կետերում դոլարի կուրսը կազմում էր 305-310 դրամ մեկ դոլարի համար, եվրոյի կուրսը` 387 դրամ: Դրամի նկատմամբ տարադրամի կուրսերի նման արագ բարձրացման հիմնական պատճառը դարձավ երկրի Կենտրոնական բանկի տնօրեն Արթուր Ջավաջյանի հայտարարությունը, որի համաձայն Հայաստանի ԿԲ-ը տարադրամի բորսային իր միջամտության սահմանափակման մասին որոշում է ընդունել: Ընդ որում, ԿԲ գնահատմամբ, դոլարի միջին կուրսը 2009թ. սպասվում է 360-380 դրամի մակարդակով:

3 Март 2009 - 14:00 AMT
«Сложившаяся сегодня в Армении ситуация является результатом денежно–кредитной и бюджетно-финансовой политики ЦБ и правительства Армении», – сообщил в беседе с журналистом PanARMENIAN.Net руководитель исследовательского центра «Политэкономия», экономист Андраник Теванян. По его словам, начиная с 2007 года, на удержание курса драма было направлено порядка $2,5 млрд., а бюджет стал самоцелью. Сейчас же, когда Армения не получила финансовой помощи в ожидаемых размерах, а от «раскрученных» средств осталось меньше $1 млрд., встал вопрос неплатежеспособности и «ЦБ вынужденно пошел на непрофессиональный шаг – отпустил курс драма», считает аналитик. Теванян сказал, что политику плавающего курса надо было внедрять своевременно и небольшими коридорами, учитывая опыт развитых стран. В данном случае ЦБ Армении и правительство, сославшись на мировой кризис, объявили о плавающем курсе драма, предоставив рынку самому решать на какой планке он установится.
Отвечая на вопрос, как долго продлятся скачки курса драма, Теванян ответил, что по его прогнозам, максимум – неделю, после чего начнется его стабилизация. Что же касается его максимальной планки, то здесь важным является фактор ожидания населения, которое сократит свое потребление в сторону сбережения.
Новая политика ЦБ окажет отрицательное влияние на наиболее слабо защищенные субъекты рынка, в частности, представителей среднего и малого бизнеса, а также на население страны. Как проинформировал Теванян, в обществе царит паника, закрылись некоторые магазины, приостановлена работа на таможне, ожидается повышение цен на импортируемые товары. Поэтому, в условиях инфляционного прессинга во избежание событий 90-х годов, правительство Армении должно принять адекватные меры – ослабить налоговое бремя в аналогичном падению национальной валюты размере. В результате доходы бюджета, согласно Теваняну, сократятся на 20%, когда драм подешевел на аналогичную величину.
Еще вчера курс доллара составлял в пунктах обмена валюты 305-310 драмов за доллар, курс евро – 387. Основной причиной столь скорого взлета курсов валют по отношению к драму стало заявление главы Центробанка страны Артура Джавадяна, согласно которому ЦБ Армении принял решение об ограничении своего вмешательства на валютной бирже и возвращении к политике плавающего курса. При этом, по оценкам ЦБ, средний курс доллара в 2009 году ожидается на уровне 360-380 драмов.