22 Հունվար 2021 - 11:24 AMT
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը բացառում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների «վերագործարկումը», փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին` Washington Post-ին հղումով։ WP-ն իր հերթին հղում է անում սեփական աղբյուրներին։
«Ռուսաստանի հետ աշխատելով՝ մենք նաև կփորձենք այդ երկրին պատասխանատվության ենթարկել իր անխոհեմ և ագրեսիվ գործողությունների համար, որոնց մենք ականատես ենք եղել վերջին ամիսներին ու տարիներին», – WP-ն մեջբերել է ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի խոսքը։
Ըստ աղբյուրի՝ Բայդենի հանձնարարականով շաբաթվա ընթացքում ազգային հետախուզությունը Ռուսաստանի մասով ամբողջական հաշվետվություն պետք է ներկայացնի, որն ընդգրկելու է 2020-ի նախագահական ընտրություններում ՌԴ հնարավոր միջամտության, ընդդիմադիր Ալեքսեյ Նավալնու դեմ քիմիական զենք օգտագործելու, ԱՄՆ դաշնային գործակալությունների վրա դեկտեմբերի զանգվածային կիբերհարձակումների մասին մանրամասներ։
Սրան զուգահեռ՝ Բայդենը մտադիր է երկարաձգել ՌԴ հետ 5 տարվա ռազմավարական հարձակողական զենքի մասին պայմանագրի ժամկետը, որը լրանում է 2021-ի փետրվարին։
Ըստ ԱՄՆ հետախուզության նախկին ավագ սպա Անջելա Սթենթի՝ Բայդենի վարչակազմը ԽՍՀՄ փլուզումից հետո միակն է, որ բացահայտ հրաժարվում է ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները բարելավելուց։
Ավելի վաղ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել էր, որ իրենք Բայդենի վարչակազմից հույս ունեն պատասխան ստանալ՝ Մոսկվայի ու Վաշինգտոնի հարաբերությունների մասով։ Ըստ նրա՝ գնդակն այժմ Վաշինգտոնի դաշտում է։

Президент США Джо Байден исключает «перезагрузку» двусторонних отношений с Россией. Об этом сообщает газета Washington Post со ссылкой на источники.
«Работая с Россией, мы будем также стараться привлечь Россию к ответственности за ее безрассудные и агрессивные действия, которые мы наблюдали в последние месяцы и годы», – приводит газета слова высокопоставленного американского чиновника, пишет РИА Новости.
Отмечается, что администрация Байдена готовится к новым мерам против России в ожидании недавно запрошенной оценки разведки о ее последних действиях. По данным газеты, Байден на этой неделе поручит директору нацразведки предоставить ему полный отчет по России, в том числе по якобы вмешательству России в выборы в 2020 году, использованию химического оружия против российского оппозиционера Алексея Навального, вознаграждениям за нападения на американских солдат в Афганистане, декабрьским массовым кибератакам на федеральные ведомства США.
При этом Байден намерен продлить на 5 лет действие Договора о стратегических наступательных вооружениях (СНВ-3) с Россией. Срок действия СНВ-3 истекает в начале февраля.
Администрация Байдена стала первой в США со времен распада СССР, отказавшейся от попыток наладить отношения с Россией, отмечает бывшая высокопоставленная сотрудница американского разведывательного сообщества Анджела Стент.
Ранее официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Россия надеется получить отклик администрации президента США Джо Байдена на свои предложения по отношениям Москвы и Вашингтона, мяч сейчас на стороне США.