Microsoft ընկերության համահիմնադիր Բիլ Գեյթսը, որը ֆինանսավորում է տարբեր բժշկական հետազոտություններ և պատվաստման ծրագրեր Բիլ և Մելինդա Գեյթսերի հիմնադրամի միջոցով, պատվաստվել է Covid-19-ի դեմ։ Նա լուսանկար է հրապարակել Twitter-իր միկրոբլոգում, որտեղ ստանում է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստման առաջին դեղաչափը։
Գեյթսը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր նպաստել են պատվաստանյութի մշակմանն ու տարածմանը, և նշել, որ լավ է զգում իրեն։
«65 տարեկան լինելու առավելություններից մեկն այն է, որ ես իրավունք ունեմ պատվաստվելու Covid-19-ի դեմ։ Այս շաբաթ ես ստացել եմ պատվաստանյութի իմ առաջին դեղաչափն ու հիանալի եմ ինձ զգում։ Շնորհակալություն բոլոր գիտնականներին, փորձարկումների մասնակիցներին, կանոնակարգող մարմիններին ու առաջտար բուժաշխատողներին, որոնք հնարավոր դարձրին այս պահը»,- գրել է նա։
Գեյթսն ապրում է Վաշինգտոն նահանգում, որտեղ պատվաստում են 65 տարին լրացած բոլոր անձանց, ինչպես նաև բուժաշխատողներին և ռիսկային այլ խմբերին։
Ավելի վաղ Գեյթսը կոչ էր անում ամերիկացիներին դիմակ կրել և սոցիալական հեռավորություն պահել, քանի դեռ չկա պատվաստանյութ։ Նա նաև վստահություն էր հայտնել, որ մշակման փուլում գտնվող բոլոր պատվաստանյութերը լավ կաշխատեն։

23 Январь 2021 - 07:46 AMT
Основатель Microsoft Билл Гейтс сделал прививку от коронавируса. Об этом он заявил в своем микроблоге в Twitter.
«Одно из преимуществ 65-летия заключается в том, что я имею право на вакцину от Covid-19. Я получил свою первую дозу на этой неделе и чувствую себя прекрасно», – написал он.
Он также поблагодарил участников испытаний вакцины, регуляторов и медработников, которые сделали это возможным. При этом Гейтс не уточнил, каким препаратом он вакцинировался.
Основатель Microsoft опубликовал фотографию, на которой запечатлен процесс получения им вакцины.
Ранее штат Вашингтон, где находится особняк Билла Гейтса, снизил пороговый возраст для вакцинации от коронавируса. Если раньше прививку делали людям старше 70 лет, то теперь в кампании вакцинации могут участвовать граждане от 65 лет.
Почти с самого начала пандемии начали появляться теории о том, что Билл Гейтс стоит за созданием вируса и хочет получать выгоду от пандемии. В частности, распространялись слухи о том, что предприниматель якобы намерен вживлять людям чипы под видом вакцинации от коронавируса. В ответ на это основатель Microsoft заявлял, что никогда не имел отношения к чему-либо, связанному с микрочипами.