23 Հունվար 2021 - 07:04 AMT
Իտալիայի անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալությունը որոշել է ժամանակավորապես արգելափակել TikTok սոցցանցի բոլոր այն օգտահաշիվները, որոնց տարիքը ճշգրիտ որոշվել չի կարող, պատճառը 10-ամյա աղջնակի մահն է, փոխանցում է ՌԳԲ-ն։
Սահմանափակումը տևելու է մինչև փետրվարի 15-ը, որոշման պատճառը Պալերմոյում 10-ամյա աղջկա մահն է, որը կարող էր փորձել «սոցցանցում թրենդային հոլովակ նկարել»։
Իտալական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ ծնողներն աղջկան գտնել են հեռախոսը ձեռքին, լոգասենյակում՝ անգիտակից վիճակում։
Երեխան ծանր վիճակում հոսպիտալացվել է, բժիշկները նրա կյանքը փրկել չեն կարողացել։ Ենթադրաբար աղջիկը փորձել է մասնակցել մեծ տարածում ունեցող մարտահրավերին, որը ներառում էր նաև «խեղդվել»։ Իտալիայի դատախազությունում քրգործ է հարուցվել ինքնասպանության հասցնելու հոդվածով։
TikTok-ի ներկայացուցիչն իր հերթին նշել է, որ ադմինիստրացիան իր սոցցանցում չի գտել ինքնասպանության դրդող որևէ բովանդակություն։
TikTok-ը երիտասարդների ու դեռահասների շրջանում մեծ տարածում ունեցող սոցցանց է, որտեղ միլիոնավոր դիտումներ կարող են բաժին հասնել անգամ հայտնիություն չունեցող անձանց։ Աշխարհի որոշ երկրներում այն արգելափակված է, ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը նույնն արել էր նաև ԱՄՆ-ում։

Итальянское ведомство по защите персональных данных решило временно заблокировать аккаунты всех итальянских пользователей cоциальной сети TikTok, чей возраст невозможно точно установить.
«Управление запретило TikTok дальнейшую обработку пользовательских данных, для которых нет абсолютной уверенности в возрасте и, следовательно, в соблюдении положений, связанных с требованиями к персональным данным», – отмечается в сообщении ведомства, пишет РБК.
Ограничение продлится до 15 февраля. Причиной блокировки стала гибель 10-летней девочки в Палермо, которая могла пытаться выполнить популярный в TikTok тренд.
Как пишет итальянская газета La Repubblica, родные нашли девочку с мобильным телефоном без сознания в ванной. Ребенка госпитализировали в тяжелом состоянии, врачи не смогли ее спасти. Предположительно, девочка пыталась участвовать в популярном челландже, который включает удушение. Итальянская прокуратура возбудила дело о доведении до самоубийства.
Представитель TikTok заявил, что администрация не нашла в своей социальной сети какой-либо контент, который мог побудить человека участвовать в подобном. «Мы не разрешаем любой контент, который поощряет или продвигает поведение, которое может быть опасным», – указал он.
В январе TikTok ввел ограничения для подростков. Аккаунты пользователей в возрасте от 13 до 15 лет стали приватными, видеть их смогут только одобренные подписчики. Им также разрешили снимать «дуэты» только с пользователями старше 16 лет.